Jump to content
php.lv forumi

Par web'a izmaksām.


Sasa

Recommended Posts

  • Replies 31
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Kur bija teikts, ka būs kaut kas jāgriež?

Bija minēts:

1) jābūt informatīvai lapai (pieņemu, ka jārāda kāda informācija)

2) jābūt iespējai nosūtīt e-pastu.

 

Es tikai nosaucu summu, kura atbilda sniegtajai informācijai par sistēmas prasībām :) Papildus fīčas maksās papildus $$.

Link to comment
Share on other sites

Tas, kā tu spried, tā var darīt jā. Bet parādi man klientu, kurš atsūtīs šādu speceni:

 

...

Task #23. Atrast googlā kontaktu formas skriptu, atvērt 3. rezultātu no lejas (20.sek.), uzskatīt to par piemērotu esam, ar copy paste ielikt viņu iekšā (30.sek.). Nē, nevajag tur neko mainīt, atstāt visu kā ir, saglabāt failu (60.sek.)

...

 

Es tādus klientus nezinu. Kaut gan.. ir tādi, kas visu zin labāk..

 

Nevis labak, bet pietiekami lai netiktu chakareeti! Atbildi godigi, cik Tev laika aiznems uztaisit 2 formas no nulles? Un taa buutu: maila forma, teksta redaktors WYSIWYG?

Edited by Morphius
Link to comment
Share on other sites

Nav runa par čakarēšanu.. čakarēt var abas puses, gan klients čakarēt izstrādātāju, gan izstrādātājs var čakarēt klientu, abos gadījumos, manuprāt, no sadarbības nav jēgas, jo priekšplānā ir neuzticība.. netrūkst klientu, kuri nemaz nespēj uzticēties un tāpēc arī projekti tiek nočakarēti. Un netrūkst izstrādātāju, kuri nemaz nespēj savādāk, kā tikai čakarēt klientus... Tāpēc arī normāli izstrādātāji un klienti sadarbojas ilgtermiņā, un nodarbojas ar produktīvu darbu.

Link to comment
Share on other sites

Katrā ziņā es gribēju teikt, ka uz gatavu skriptu esamību var ietaupīt naudu, jo uzstādot šādus skriptus, jebkurā gadījumā Tu paprasīsi daudz mazāk nekā izveidojot tos no jauna + uzstādot :) Neatkar īgi no tā vai tas aziņem 60 sekundes, vai 60 stundas!

Link to comment
Share on other sites

Esi uzmanīgs. Bieži ar vienkāršu saitiņu tiek saprasts kaut kas, kas rezultātā nemaz nav tik vienkāršs.

 

Piemēram, šādu vienkāršu lapiņu es veidoju 5 darba dienas, strādājot no 9 līdz 18: http://www.vikanmarketing.lv/

man nav vārdu. Te darba maksimums uz 1 dienu.

Es arī, kad sāku strādāt par web-programmētāju pirms 4 gadiem, nesapratu kā var tik ātri uztaisīt lapu.

 

tagad es saprotu jūsu sašutumu par eveikalu http://php.lv/f/index.php?showtopic=12911

Es sagaidīšu kādu klientu un atrakstīšos, par laikiem ko būšu iztērējis, kaut kā līdzīga izveidei. Mazliet tikai jāpagaida, kad būs pasūtījums.

Link to comment
Share on other sites

Nu, pastāsti gan, kā tu pa dienu uztaisīsi tādu lapu. Teiksim, tev pirmdienas rītā 0900 ir zvans, klients sia, no lapām neko nesaprot, nekā nav, vajag. Vakarā 1800 es gribu redzēt firmas bukletiem, vizītkartēm, krāsām pieskaņotu, ar klientu saskaņotu dizainu mājaslapu kvalitatīvā HTML/CSS. Neaizmirsti par līgumu, priekšapmaksas un pēcapmaksas rēķiniem, uzstādīšanu uz servera, 2 vizītēm pie klienta laikā, kad direktors ir brīvs. Kā arī spēt šajā laikā panākt to, lai klients piestāda pilnu informāciju. Un ne tā, ka klients beigās tavu varoņdarbu atsakās pieņemt.

 

Un to visu darīt nepārstrādājoties, spēt atkārtot tādu pašu gājienu otrdien, trešdien, ceturtdien un piektdien - kopā 5 lapas. Un tā katru nedēļu 11 mēnešus.

 

Ja tas viss nav, tad vari nemaz nesākt rakstīt. Jau tagad šaubos, vai ar tādu heroismu, kādu grasies piekopt, spēsi ilgstoši pastrādāt. Un vēl - kāpēc tad tev nav klientu, ja jau tādus varoņdarbus taisi?

 

Ko es gan esmu darījis - ir tas, ka klienta uzdevumā esmu labojis, pārtaisījis tādas vienā dienā tapušas lapas. Skan jocīgi, vai ne?

Link to comment
Share on other sites

Nu ja Tu tajās piecās dienās iekļauj arī dizaina izstrādi un saskaņošanu, tad ir ok. Jo baigais čakars jau ir visādas saskaņošanas - gan dizaina gan funkciju - jo parasti jau neviens uz sitiena nekur netiek un nevar saskaņoties. Ja klients pats nezin ko grib, tas ir smags gadījums. Tādos gad es vismaz aptuveni uzzinu, kas ir vajadzīgs, pēctam piedāvāju savu skatījumu un tad savelkam kopā ar skaidru piebildi no manas puses, ka par izmaiņām būs jāmaksā. Ja man divreiz būtu jābrauc pie klienta skaidroties par vienu tēmu, tad es kļūtu visai pikts :D Bet 5 dienas x 8h toč ir ļoti daudz tādai lapai, bet tas tā - no griežsanas un programmēšanas skatu punkta...

Link to comment
Share on other sites

Jā marrtins, tas jau ir tas, ko daudzi neiedomājas - dažs labs domā, ka saitu var uztaisīt arī 1 minūtē, jo tik daudz taču aizņem atrast gatavu skriptu... aizmirst, ka klients varbūt dienu domās, vai viņam vajag formu ar vienu lauku, vai diviem laukiem un vienu ķeksīti.

 

Tur divas tikšanās bija tāpēc, ka pirmajā tika apskaidrots, kas tā tāda mājaslapa vispār ir, otrajā tika parakstīts līgums un gatava specifikācija. Starp citu, tajā laikā, kad lapa tapa, firefoxim bija ja nemaldos 0.x versija.. nu un neko, re ka strādā arī ar IE7 un FF3.0 bildes veras gan ar javascript enabled, gan disabled ... vienīgi pirmajā lapā uz FF3 vairs necentrējas logo un punktos sanākt nobīde :(

 

Hmm.. Nu - prasījāt domas - pateicu.. jūs te vairumā baigi ieciklējaties uz divām lietām - ātrumu un lētumu, un sacenšaties, kuru var apgriezt vairāk. Kā zināms, katram projektam ir tijstūris, kura katrā virsotnē ir attiecīgi izmaksas, laiks un kvalitāte. Jūs varat izvēlēties divus stūrus, kurus staipīt.. trešais attiecīgi staipās atbilstoši tiem diviem. Kvalitāti es nevēlos zaudēt... atliek staipīt pārējos divus.

 

Zinu lapas, kuras ir maksājušas vairākus tūkstošus latu, apjoma ziņā nebūt ne lielākas!!! Pie tās strādājuši vairāki cilvēki (dizaineris, fotogrāfs, programmētājs, projekta vadītājs, kopā ~2 mēneši). Jautājums ir ko izvēlaties - spiest uz ātrumu un lētumu, vai uz kvalitāti un vērtību klientam.. Klientam lapa būs jārāda vairākus gadus saviem sadarbības partneriem, un lapa radīs pirmo iespaidu par uzņēmumu. Var uztaisīt lapu 1 dienā, var arī divās stundās, bet nevajag aizmirst, ka viena lieta ir piesēsties pie kompja un izveidot to, kas ir galvā, un pašam liekas smuki (un tikai nez kāpēc neviens nelec no sajūsmas pa gaisu par rezultātu). Otra lieta ir strādāt kopā ar klientu, analizēt viņa vēlmes un izveidot ilgtermiņa RISINĀJUMU ar nostrādātām detaļām. Kvalitatīvs radošais darbs (dizains, raksts, tehnisks risinājums) vispār pēc idejas prasa atiet no rezultāta uz nedēļām divām, un pēc tam ar svaigu galvu pielabot vai pat pārtaisīt. Ķirsons uzbūvēja muižu un pēc laika pusi pārtaisīja... "bet tāda apjoma ēku taču var uzbliezt mēneša laikā, vispār 2 nedēļu laikā, vispār nedēļas laikā!!!!" :D

 

Ja klientam galvenais ir ātrums un lētums - nav problēmu - ir daudzi, kas būs priecīgi ražot ātras un lētas lapas. Tikai jāuzmanās ... bija vairāki čomi, kas it kā 3 mēnešus taisīja lapu, jo domāja, ka pa pāris vakariem ārpus darba laika uzbliezīs.. beigās tā arī neuztaisīja neko, jo izrādījās, ka vakarā laiks paiet ātri un gulēt arī gribās, ir sievas/draudzenes, un uz darbu arī jāiet. Bet bija ļoti pārliecināti, ka "tas jau nekas nav, pāris vakari un viss".. Es arī esmu mēģinājis tā solīt - nekas labs nav sanācis, izņemot sačakarētu reputāciju.

 

Lapu NEVAR uztaisīt vienā dienā! Tas ir tas, ko es vēlos pateikt, lai jautājuma autors NEUZRAUJAS uz idejām, ka viss notiek ātri un vienkārši.. Tā nav. Pareizāk sakot, tā var, taču tad ir jāražo vienveidīgas lapas ar atstrādātu sistēmu, pasakot klientam - atsūti to un to, un būs kāds no 5 variantiem. Ja vēlies ko citu - papildus laiks un izmaksas. Tāpat kā vizītkartes - var uztaisīt standartu pa lēto, kolīdz prasīsi unikālu dizainu, uzreiz tas prasa saskaņošanu, dizainera darbu, nereti pat vizītkartes dizains tiek taisīts nedēļu..

 

Tā, ka - var taisīt ātrās un fiksās lapas. Bet, vai tas ir jādara visiem vai tāda pieeja vienmēr ir pareizā?

Edited by Mr.Key
Link to comment
Share on other sites

Kā zināms, katram projektam ir tijstūris, kura katrā virsotnē ir attiecīgi izmaksas, laiks un kvalitāte. Jūs varat izvēlēties divus stūrus, kurus staipīt.. trešais attiecīgi staipās atbilstoši tiem diviem. Kvalitāti es nevēlos zaudēt... atliek staipīt pārējos divus.

 

+1

Link to comment
Share on other sites

Tur divas tikšanās bija tāpēc, ka pirmajā tika apskaidrots, kas tā tāda mājaslapa vispār ir, otrajā tika parakstīts līgums un gatava specifikācija.

Par pirmo tikšanos vajadzēja rēķinu izrakstīt par lekcijām.

 

Hmm.. Nu - prasījāt domas - pateicu.. jūs te vairumā baigi ieciklējaties uz divām lietām - ātrumu un lētumu, un sacenšaties, kuru var apgriezt vairāk. Kā zināms, katram projektam ir tijstūris, kura katrā virsotnē ir attiecīgi izmaksas, laiks un kvalitāte. Jūs varat izvēlēties divus stūrus, kurus staipīt.. trešais attiecīgi staipās atbilstoši tiem diviem. Kvalitāti es nevēlos zaudēt... atliek staipīt pārējos divus.

 

Tas viss atkarīgs, kas staipa šo trijstūri. Programmētājs, vai cilvēks, kas domā ka ir programmētājs. Man kvalitāte un ātrums ir galvenais. Tāpēc es šos divus parametrus mēģinu attīstīt.

 

Tā, ka - var taisīt ātrās un fiksās lapas. Bet, vai tas ir jādara visiem vai tāda pieeja vienmēr ir pareizā?

Runāšana ar klientu man notiek pēc scenārija: atsūti paraugu no interneta ko vēlies ar visiem komentrāriem. Es apskatos un pasaku cenu, kas man aizņem ap 10 minūtēm. Nākošais solis, es viņam saku, ka vajag dizainu, tāpēc lai meklē mākslinieku, un pēc tam nāk pie manis. Attiecīgi, tavējā lapa, manā skatījumā maksā 100 latus, iepriekš rādītājs eveikals maksā 200 latus.

Klientus es nelasu, un konkurenci jums sastādīt nevēlos. Tāpēc, ka sīkas lapeles izstrādāt man nepatīk (vairāk neiteresē). Es izstrādāju lielus un interesantus projektus. Piemēram tagad es taisu ko līdzīgu youtube tikai ar fotogrāfijām. Kopumā, pa vakariem (pēc darba) esmu pavadījis pie viņa jau vairāk kā 3 mēnešus, un vēl rēķinu ka būs jātaisa vismaz mēnesis. Tātad, pēc maniem aprēķiniem tu tādu lapu taisītu 5*4=20 mēneši (ja ņem vērā, to ko es taisu pa 1 dienu, tu taisi 5 dienas). Priekš manis tas ir nežēlīgi daudz laika, ka pat nepaspēsi izsekot laikam, visu laiku būs jāatjauno kods ar svaigām bibliotēkām, kas būs iznākušas. Sanāk, ka tu viens pats nevari pavilkt tādu projektu. Ir sasietas rokas, vai nē? Mani tas neapmirina, tāpēc es nemitīgi mācos un attīstu savu kvalitāti un ātrumu. Lai beidzot, savā dzimtene (tas ir latgalē) būtu kas līdzīgs googlei. Man personīgi neizdevās atrast darbu šeit Latvijā, kas mani apmierinātu. 95% taisa parastas sūda lapas. Diemžēl šobrīd, man jāsamierinās ar mājas lapu taisīšanu (ja kāds vēlas man piedāvāt interesantu darbu, tad gaidu PM). Tas tā pārdomām. Lai tu padomātu, ka varbūt ir vērts kaut ko optimizēt un mainīt. Vai pat mainīt professiju (tikai neņem pierē).

Piedod, bet darbā es tevi neņemtu. Tu ciklējies pie kaut kāda sīkuma veselu nedēļu. Tai lapai, ko tu rādīji, vajag tikai vienu šablonu un vienu moduli, kas parāda linka saturu. Es paņemšu jebkuru CMS, un tas viss būs iekšā. 4 stundas man vajadzēs lai sagriezt dizainu. Pārējās 4 stundas ir rezerve.

Dažreiz man ir klienti, tie ir mani draugi un paziņas. Viņi nāk divu iemeslu pie manis: 1. grib ietaupīt; 2. ir neapmierināti ar kādu aģentūru. Ja nāk pēc pirmā iemesla, tad es biezi atsaku, jo man vienkārši nav brīva laika. Un diemžēl gadās, ka pēc pirmā iemesla, iestājas otrais, tad gan jau neatsaku un sataisu to vizītkartes lapu.

Varbūt jums noderēs, jo tas attiecās uz daudzām lielām aģentūrām. Nerakstīšu šeit uz kādām, lai nebūtu antireklāma. Kas jāņem vērā:

1) nevajag taisīt CMS ar simts fīčam. Klientam nevajag iebūvētu mysql un file manageri.

2) jātaisa loģisks CMS. Jo mazāk klišķu, jo labāk. Lai nomainīt pozīciju uz augšu, tad vienā CMSā vajadzēja katru jaunu objektu spaidīt tik reizes, cik bija to objektu iekšā. Sīkums, un ātri var izlabot, bet tas ir neloģiski un stulbi.

3) pievienojiet tak jaunāko wysiwyg. Nevajag aizbildināties, ka klientam pietiks ar vienu bold pogu.

4) un novāciet pogas, ko klients nekad neizmantos. Viņš nemainīs templetus un nerediģēs css failus, pat ja kaut ko saprot no tā. Piemēram es, kad man vajadzēja pielabot dizainu, es pat netaisīju vaļā CMS, kur bija šī iespēja. Iemesls vienkāršs, ja nu tur kas nesaglabāsies, ja kas nestrādā. Bet par savu FTP klientu es esmu drošs.

5) jātaisa/jāregulē gandrīz vai katru reizi jauns modulis (administrēšanai). Vienam vajag galerijā datumu, tad otram to nevajag.

 

Manā personīgā CMSā ir fīčā, ka ar vienu failu (konfigurāciju) var saregulēt editēšānas laukus un tabulas. Universāls, bet darbojas tikai uz tulkošanas moduli ( http://codes.termi.lv/php/termimvc.html ), jo maniem personīgiem projektiem vajag tikai tulkošanu.

Tā izskatās konfigurācija:

new Translate($db, array(
'menu'=>array(
	'name' => lng('menu')
	,'friend_url' => 'menu'
	,'table' => 'menu'
	,'ordering' => array('parent_id'=>'ASC', 'ordering'=>'ASC')
	,'where' => array('published'=>'1')
	,'view_fields' => array('id', 'name', 'friend_url')
	,'edit_fields' => array(
		'name' => array(
			'name' => 'name'
			,'type' => 'text'
			,'function' => 'esc_html'
		)
		,'friend_url' => array(
			'name' => 'friend_url'
			,'type' => 'text'
		)
		,'description' => array(
			'name' => 'description'
			,'type' => 'textarea-edit'
		)
	)
)
/*,'text'=>array(
	'name' => lng('Text')
	,'friend_url' => 'text'
	,'table' => 'text'
	,'ordering' => array('cat_id'=>'ASC', 'ordering'=>'ASC', 'added'=>'DESC')
	,'where' => array('published'=>'1', 'delete'=>'0')
	,'view_fields' => array('id', 'name', 'friend_url')
	,'edit_fields' => array(
		'name' => array(
			'name' => 'name'
			,'type' => 'text'
			,'function' => 'esc_html'
		)
		,'intro' => array(
			'name' => 'intro'
			,'type' => 'textarea'
		)
		,'full' => array(
			'name' => 'full'
			,'type' => 'textarea-edit'
		)
	)
)*/
,'lng' => array(
	'name' => lng('Languages')
	,'friend_url' => 'lng'
	,'table' => 'lng'
	,'ordering' => array('id'=>'ASC')
	,'view_fields' => array('name', 'web_name')
	,'edit_fields' => array(
		'web_name' => array(
			'name' => 'web_name'
			,'type' => 'textarea'
		)
	)
)
), $log->userSession['u_id']);

Ja es gribēt palikt vizītkaršu biznesā, tad izstrādātu universālu kodu (līdzīgu tulkošanai), ar kura palīdzību varētu labot: galerijas, balsošanu utt. Un tad mājas lapas blenztu ne pa jokam. Tikai jāgraiza būtu :)

Tad jums te vispār acs uz klaviatūras izskristu, kad es teiktu ka portālus taisu pa nedēļu.

Link to comment
Share on other sites

'nemec' baigais vells :D

 

Manuprat jus te viens otru nedaudz paarprotat...vienkarsha lapa pa 1 dienu bija domaat tiiri koda sastaadiishana un atrs dizains...tas ka jabrauc pie klienta 2x dienaa 200km no dzivesvietas, par to jau neviens nerunaa :)

 

'nemec' arii uzbrauca ne pa teemu...ja cilveeks taisa vienkarshu lapu 5 dienaas tad vainiiga ir pieredziite darbaa nevis to ka tas cilveeks ir caurums no vaacu valodas! Shodien 5-cas dienas, rit 1... Piem es esmu konkrets iesacejs un diezin vai savaaktos 5caas dienaas :) Lasiit arii visi neiemaaciijas liidz ar 'abc' atveershanu :)

 

Vel faktors...nevajag telot forumaa visu zinoshu...nories :D (tas attiecas uz visiem)! Shaada paziime noveerojama praktiski visos forumos :)

Edited by Morphius
Link to comment
Share on other sites

Strādāt par velti nevajadzētu - tā tu kaitē ne tikai sev, bet arī citiem. Kaut vai tas pats vecais stāsts, ka pēc tam daļa iedomājas, ka tiešām programmētāji strādā par velti - tu grauj ar to programmētāju prestižu. Prasi lēti - atbilstoši savām zināšanām, bet prasi samaksu!

Jo par velti strādāt - nu tas ir par velti - zemē nosviests laiks.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...

×
×
  • Create New...