Jump to content
php.lv forumi

Virtuāls eksperiments. Hostings un ieteikumi


peetnieks

Recommended Posts

Tāda lieta. Taisu virtuālu eksperimentu psiholoģijā (ļoti oficiāli, bakalaura darbs :)) Priekš tā jāuzcep lapa, faktiski, fiktīvs forums, bet, kā visu tehniski noorganizēt, nezinu. Priecāšos par ieteikumiem.

Process tāds: trīs grupas (katrā 25 cilv). Vienas grupas dalībnieki vienlaicīgi reģistrējas lapā (vienai grupa anonīma, otra - parakstās ar vārdu un uzvārdu, trešā - ar niku). Reāla sarakste starp viņiem nenotiek (nedrīkst notikt), t i., vēlams, lai viens no otria ir slēpti. Lapā izlasāmi temati, par kuriem notiek diskusija privātā sarkastē. Partneris ir fiktīvs - pētnieks (es), atbilde tiek saņemta pa pm no fiktīva konta. Kopā piecas vēstules katram dalībniekam un piecas atbildes no katra dalībnieka. Beigās dalībniekiem tiek nosūtīta aptauja - no "pētnieka" konta.

Ja kāds var izpalīdzēt ar hostingu, ļoti labi, ja ar padomu - vēl labāk.

Link to comment
Share on other sites

rpr, Grey_Wolf, nesaprotu, kur ir problēma ? Vienkārši nevajag uzkodēt iespēju lietotājiem sazināties savā starpā. Un ja tas ir kaut kas forumveidīgs, tad izveidot sistēmu tā, lai pētijuma dalībnieki neredzētu cits cita ziņas, bet tikai vadītāja ziņas.

 

Varbūt arī neesmu uztvēris problēmas būtību.

Link to comment
Share on other sites

Nedomāju, ka šī pētijuma objekti būs pilnīgi sveši cilvēki, kam nebūs nemazākās nojausmas, ka tas ir pētījums. Visticamāk, ka šie cilvēki būs speciāli izlasīti, un tiem būs izstāstīti noteikumi, kas aizliedz sazināties savā starpā ārpus foruma.

 

Enīvei, pētijuma apraksts ir pārāk vispārīgs un nav īsti skaidrs, tāpēc grūti spriest vai tur kas var sanākt vai nevar.

Link to comment
Share on other sites

O, paldies, tiešām vērtīgi. :)

OK. Precizēšu. Tātad, kopā 75 cilvēki, puslīdz nepazīstami, iepriekš uzaicināti. Līdz ar to andrisp - jā. Tas, ka ļauži piedalās eksperimentā, viņiem, protams, ir zināms, plus zināmi noteikumi - uzrakstīt vienu atbildes pz uz katru "partnera" ziņu par katru no pieciem tematiem un beigās aizpildīt aptauju. Tas tiek pateikts pirms tam - instrukcijā, ko atsūta pētnieks ( Apmēram: "Adrese www.... Piereģistrējieties( reģistrējoties prasītā infa 3 grupām atšķirsies: a) anonīms b) vārds uzvārds, dzimums, dzimšanas dati c) username ), izlasiet apspriežamos tematus. Nejaušā kārtā jums tiks izvēlēts sarakstes partneris. Sagaidiet viņa vēstuli un sūtiet atbildes vēstuli - vienu par katru tematu. Pēc sarakstes jūs saņemsiet aptauju no pētnieka, aizpildiet to un atsūtiet atpakaļ.) To visdrīzāk sūtīšu katram pa e-pastu.

Shēma tāda: 1)visi vienas grupas dalībnieki reizē piereģistrējas lapā. (Šajā punktā tad man arī ir tas aktuālais jautājums- vai/kā iespējams nokonfigurēt lapu tā, lai tajā brīdī reģistrējušies lietotāji viens otru neredz? Itkā varētu iztikt arī ar sarakstes neatļaušanu starp dalībniekiem, bet pirmais būtu labāks variants, sevišķi vārds, uzvārds gadījumā )

2) izlasa tematus;

3) katram privāti tiek aizsūtīta vēstule no fiktīva konta (anonīmajai grupai - anonīms parteris, neanonīmai - neanonīms, ect). Katrs dalībnieks aizsūta atbildi. Tā par 5 tematiem.

4) saņem pz no pētnieka - aptauja, aizpilda, aizsūta atpakaļ.

 

Par trim dažādajām adresēm - ir variants, bet cerēju, ka to var apiet. Kā saprotu, var arī? :) Principā visām trim grupām eksperimentam nav jānotiek vienlaicīgi vai vienā dienā. Lai lapā nelīstu iekšā tie, kas jau noeksperimentējuši, pēc vienas grupas eksperimenta varb var visus jūzerus izdzēst? Un reģistrēšanos atļaut tikai ar admiņa akceptu.

 

Par savstarpējās sarakstes novēršanu. Principā cilvēki būs puslīdz nejauši atlasīti (no dažādiem forumiem, arī no klātienes) Ja arī daži būs savstarpēji pazīstami, tomēr tiek cerēts, ka nenodarbosies ar "un kas tad tev tur bija jādara - o tiešām!" plašos apmēros , ja tiks palūgts ārpus eksperimenta/paralēli eksperimentam to nedarīt. Protams, 100% es to nokontrolēt nevaru. Būtiskākais, ko dalībnieki nedrīkst uzzināt - ka 1) partneris ir viltojums un atbildes visiem vienas un tās pašas (jā, tas ir garlaicīgi un izklausās muļķīgi, bet ir nepieciešams t. s "konrolēto apstākļu" dēļ ) 2) ka tiek manipulēts ar dalībnieku sniegto un uztverto (partnera) personīgo infu.

Pats forums, kurā notiek eksperiments, ir fiktīvs, un nekādu lieku infu cilvēki nevar uzzināt, kamēr nesazinās savā starpā. Lapā ir izlasāmi tikai temati (faktiski var sabaliezt vēl šo to, lai liekas dabiskāk, bet tas nav būtiski)

 

A pētījuma mērķis ja interesē: kā mainās īslaicīgas komunikācijas (bez vēstures, bez nākotnes perspektīvas) novērtējums, ja partneris (un pats) ir anonīms, neanonīms vai pseidoanonīms - tip ar niku. Ir dažas tādas teorijas traki psihologi sadomājuši- par pretrunīgiem anonimitātes efektiem :)

Link to comment
Share on other sites

vai/kā iespējams nokonfigurēt lapu tā, lai tajā brīdī reģistrējušies lietotāji viens otru neredz?
Parasti jau tāda fīča ir speciāli jātaisa. Ja tev nevajag, tad vienkārši netaisi tādu iespēju - redzēt citus lietotājus.

 

pēc vienas grupas eksperimenta varb var visus jūzerus izdzēst?

 

Nesaprotu tavus jautājumus. Var taču taisīt kā vien vēlies.

 

Lapā ir izlasāmi tikai temati (faktiski var sabaliezt vēl šo to, lai liekas dabiskāk, bet tas nav būtiski)

 

Ja dalībnieki zina, ka lapa ir speciāli veidota priekš pētijuma, tad vai tad tas ir vajadzigs ?

 

Btw, ko teiksi dalībniekiem par ko ir pētijums ? Cik atceros no psiholoģijas lekcijām, tad parasti šādos praktiskajos pētījumos tiek samelots, kas tiek pētīts, lai neietekmētu dalībnieku rīcību (lai tie nepieskaņotos apstākļiem).

Link to comment
Share on other sites

:) Ja labi tās lietas zinātu, droši vien (muļķīgus) jautājumus neuzdotu.

 

Btw, ko teiksi dalībniekiem par ko ir pētijums ? Cik atceros no psiholoģijas lekcijām, tad parasti šādos praktiskajos pētījumos tiek samelots, kas tiek pētīts, lai neietekmētu dalībnieku rīcību (lai tie nepieskaņotos apstākļiem).

 

Jap. Pētījums par diskutēšanas/saziņas īpatnībām virtualitātē - tip uz to pusi. Varbūt feik-uzsvars tiks likts uz tematu apspriešanu, vēl jāpārdomā.

Link to comment
Share on other sites

E-maili bija pirmā ideja, un, jā, būtu krietni vienkāršāka. Bet tad būtu jāprasa visiem dalībniekiem reģistrēt jaunu e-pasta adresi tieši eksperimentam - jo esoša e-pasta adrese jau defaultā dod infu par cilvēku, bet tā ir tā lieta, ar ko tiek manipulēts un kas līdz ar to ir baigi no svara. Ja savukārt prasa reģistrēt jaunu, kkādā gmailā tur, novērtējumu var ietekmēt tas, ir vai nav attiecīgajā sistēmā pieredze. Speciāli izveidotā lapā visiem sākumkapitāls aptuveni vienāds.

Link to comment
Share on other sites

×
×
  • Create New...