Jump to content
php.lv forumi

Vai mēs varam Latvijā izveidot savu "Silikona ieleju"?


codez

Recommended Posts

Sākšu ar nelielu liriku,

Kāds amerikāņu autors rakstīja:

You can achieve anything you want in life if you have the courage to dream it, the intelligence to make a realistic plan, and the will to see that plan through to the end.

To papildinot ar citātu no jaunās filmas

trailer-a:
Miljons dolāri nav stilīg, miljards ir!

 

Ar to es vēlējos pateikt, lai kaut ko sasniegtu, visu pirms ir jābūt vīzijai par to.

Es runāju par vīziju, ka Latvija kļūst par pasaules mēroga tehnoloģiju centru IT, elektronikā (līdzīgi kā Silikona ieleja) un varbūt arī citās nozarēs: nanomateriālu tehnoloģijās, biotehnoloģijās, medicīnā, utt.

Mana vīzija sastāv no ļoti daudziem punktiem un niansēm, tāpec šeit minēšu tikai būtiskākos:

1)Latvijā ir augsts itelektuālais potenciāls (ģenētiskā predisponācija), taču zems kulturālais un sociālais līmenis, ja to attiecīgi stimulētu (sakārtotu izglītības sistēmu), tas dotu grandiozus rezultātus.

2)Mums tepat blakus ir tādas valstis kā Krievija, Ukraina, Baltkrievija, kurās ir ļoti liels un salīdzinoši lēts intelektuālais darba spēks, tai pašā laikā korupcijā iekšlietās (ieņēmumu dienstā, milicijā, u.c.) ir tik graujoša, ka tur pat parādās pretēji ekonomikas likumi (ja parasti uzņēmēja risks ir lielāks, kamēr viņa uzņēmums ir maziņš, tad tur pretēji, risks palielinās, uzņēmumam augot, jo pastāv iespēja, ka uzradīsies šakāli). Šajā sakarā der noskatīties interviju ar lielāko Krievijas ārvalstu investoru. Tāpēc, daudzi šo valstu intelekti, radot pietiekami atbilstošu apstākļus (privātumīpašuma neaizsskaramību, korporāciju opcijas, utt), varētu strādāt vai veidot savu uzņēmējdarbību šeit - Latvijā. Tam par labu kalpo arī mazais fiziskais attālums - šeit viņi var dienas laikā atbraukt no savām mājām ar mašīnu, vai nepilnas stundas laikā atlidot ar lidmašīnu, kas ir krietni tuvāk kā Silikona ieleja.

3)Mūsu valsts ir maza, tāpēc arī tās politiskos un ekonomiskos lēmumus būtu daudz vieglāk regulēt un sasniedzot zināmu līmeni (finansiālo, PR, mēdiju varu), "tech" cilvēki varētu piespiest valdību pieņemt lēmumus:

- kas sakārtotu korporatīvo sistēmu likumdošanu, lai varētu rasties milzīgas tenoloģiju korporācijas;

- kas radītu brīvās ekonomiskās zonas vai zonu (Latvijas "Silikona" ieleju), kurā tech kompānijām būtu, piem., 5% ienākuma nodoklis;

- kas radikāli modernizētu izglītības sistēmu, kas nākošajās paaudzēs Latviju nodrošinātu ar tūkstošiem vai pat desmitiem tūkstošu inženieru.

 

Uzsāku šo diskusiju, jo es rezu šadu vīziju un iespējams, ka kādam no jums iepatiksies šī vīzija, un jūs to izplatīsies tālāk, līdz cilvēku skaits, kuriem smpatizē šāda vīzija būs tik liels, ka vīzija sāks realizēties, bet pagaidām piedāvāju veidot konstruktīvu diskusiju par "par un pret" - kādi nosacījumi tam traucē, kādi to veicina un kas būtu jādara, lai šī vīzija tuvotos realitātei.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 35
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Reiz IT kolēģi jokoja par Silokona ieleju savā valstī - viņiem ir iela, pa kurieni smukas blondīnes (un arī tumšmates) tādā promenādes stilā staigāja pa vakariem, ar mērķi nocopēt bagātu ārzemnieku un aizprecēties uz ārzemēm.

 

Silīcija ieleja ;)

 

Manuprāt, svarīga komponente ir investīciju jautājums un šo investīciju pieejama startupiem uz riska kapitāla principiem (respektīvi, ja ideja neaiziet, to noraksta, nevis apraksta darītāju īpašumus).

Link to comment
Share on other sites

kad pēdējo reizi valdība ir pieņēmusi "ātru" lēmumu, kas būtu saistīts ar nodokļu samazināšanu vai kaut kādu algu/sociālo labumu palielināšanu? es kaut kā neatceros.... lēmumu, kas kādam izies caur kabatu, to lūdzu! nogaidām kādas pirmsvētku brīvdienas, ārkārtass sēde un gatavavs.

 

izklausās nereāli kamēr, izglītības sistēma nav sakārtota. Latvijā tak ir frīki, kas nodarbojas ar robotiku, ar programmēšanu, bet vai tad kāds ir tāpēc iedomājies, ka viņus vajadzētu vairāk atbalstīt vai viņu izglītības sistēmu sakārtot? paskataties ar kādām kastēm augstkolās ir jāstrādā "programmētājiem".

 

pietiek jau apvienot tās galvas kas entuziasma līmenī nodarbojas ar robotiem, programmēšanā kaut kādiem radiomodelismiem utt un būs ok

Link to comment
Share on other sites

Starpcitu, šeit jau nesen vienā diskusijā tika pieminēts, idejas līmenī no sākuma izveidot kādu biedrību, organizāciju. Manuprāt, ja grib tiekties uz ielejas pusi, tad vajag visus interesentus, interešu grupas, sakārtot, strukturizēt, un pēc tam arī varētu virzīt kādus lielākus mērķus, piesaistīt vēl cilvēkus, utt...

Link to comment
Share on other sites

izklausās nereāli kamēr, izglītības sistēma nav sakārtota. Latvijā tak ir frīki, kas nodarbojas ar robotiku, ar programmēšanu, bet vai tad kāds ir tāpēc iedomājies, ka viņus vajadzētu vairāk atbalstīt vai viņu izglītības sistēmu sakārtot? paskataties ar kādām kastēm augstkolās ir jāstrādā "programmētājiem".

Piliniiba piekriitu . kamer izglitibai& zinatne nebuus pietiekama valsts atbalsta tikmer viss garaam :(

labs piemers ir Japana, peec II Pas.kara. US uzspieda Japanai ka 25% !!!! no nac kopprodukta

Javelta izglitibi un zinatne. Rezuultaats: pec 20 !!! gadiem Japana no Feodalas (Imperators etc.. ) valsta kljuva pr vienu no vadoshajam valstiim zinatne.

Jo elementari: ja ir pietiekams izglitotu cilveku potencials, tad buus arii rezultati.

A pie mums? 70% zinosho jau ir prom no LR .. parejie apdomaa par brauksanu prom , Slimniicas jau sobriid stradaa arvalstnieki :(

taa kaa , skumji bet fakts.

Edited by Grey_Wolf
Link to comment
Share on other sites

Silīcija ieleja ;)

Domāju, ka šī nav diskusija būtība, bet, ja man jāizvēlas starp:

1)Svētā Francika pilsētu, Eņģeļu pilsētu, Silīcija ieleju, Leduszemi, Ziloņkaula krastu

un

2)Sanfrancisko, Losandželosu, Silikona ieleju,Īslandi, Kotdivuāru

tad es izvēlos otros.

 

 

kad pēdējo reizi valdība ir pieņēmusi "ātru" lēmumu, kas būtu saistīts ar nodokļu samazināšanu vai kaut kādu algu/sociālo labumu palielināšanu? es kaut kā neatceros.... lēmumu, kas kādam izies caur kabatu, to lūdzu! nogaidām kādas pirmsvētku brīvdienas, ārkārtass sēde un gatavavs.

Šeit nebūt mēs negaidām ātru lēmumu. Šij vīzijai ir jāiegūst tik augsts PR un racionālais pamatojums, ka katrs, kurš stājas tai pretī tiek publiski iznīcināts. Bet, kas attiecas uz zemu nodokļu zonu tech uzņēmumiem, tas tas ir vairāk racionāls lēmums starp:

1)daudzu mijardu vai desmitu miljardu ieplūšana valstī un nedaudz (<5%) no tā nodokļos ka primirālie līdzekli, bet daudz vairāk jau naudai cirkulējot atkartoti;

2)nekas, jo pie pašreizējās situācijas jebkurš pietiekami liels un saprātīgs IT užņēmums (kurš protams nenodarbojas ar valsts pasūtījumu naudas atmazgāšanu) pārreģistrēsies uz kādu citu zemu nodokļu zonu.

 

 

Starpcitu, šeit jau nesen vienā diskusijā tika pieminēts, idejas līmenī no sākuma izveidot kādu biedrību, organizāciju. Manuprāt, ja grib tiekties uz ielejas pusi, tad vajag visus interesentus, interešu grupas, sakārtot, strukturizēt, un pēc tam arī varētu virzīt kādus lielākus mērķus, piesaistīt vēl cilvēkus, utt...

Jā, šis neapšaubāmi ir viens no virzieniem, kurā varētu strādāt.

Es to iztēlojos šādi:

Tiek izveidota biedrība, kura mēģina apvienot pēc iespējas lielāku skaitu Latvijā esošo tech cilvēku, kuri ir gatavi darboties saskaņā ar šo vīziju.

Tiek koceptuāli izveidota vīzijas struktūra.

Sākas darbs saskaņā ar šo vīziju:

 

1)Publicitāte.

Biedrības biedri cenšās panākt pēc iespējas lielāku šīs vīzijas publicitāti. Tiek izveidota interneta vietne, tiek rakstīti visdāžadākie raksti. Biedrības biedri cenšas tikt un uzstāties pēc iespējas vairāk saistītas konferencēs. Tiek stāstīts draugiem, radiem, paziņam un pēc iespējas vairāk cilvēkiem par šo vīziju.

 

2)Finansējums.

Lai gan sākotnēji šķiet, ka ar finansējumu varētu būt pašvaki, tācu es redzu daudzas alternatīvas:


  •  
  • 2.1)Eiropas fondu projekti. Biedrība cenšas piekļūt Eiropas projektu naudai. Lai gan ES pa lielam nav ieinteresēta, lai te kas attīstītos, taču izmantojot dažādus knifus, varētu arī kāds projekts aiziet. Šeit runa varēt būt par dažiem simtiem tūkstūšiem līdz dažiem miljoniem LS.
  • 2.2)Ārzemju latvieši. Ārzemēs (ASV, Austrālija) ir ļoti daudz turīgu latviešu uzņēmēju un to pēcnācēju, kas 90-tajos gados vēlējās ziedot Latvijas attīstībā, bet atdūras pret to, ka viņu ziedojumi netika efektīvi izmantoti. Izveidojot spēcīgu vīziju un pierādot viņiem, ka šoreiz viss varētu arī izdoties, viņi varētu ziedot. Apjoms - no pāris simtiem tūkstošiem līdz pāris miljoniem LS.
  • 2.3)Valdība. Sasniedzot pietiekami augstu PR, iegūstot jau zināmu finansējumu no citiem avotiem, būtu iespējams iegūt finansējumu arī no valdības. Arī šeit varētu dabūt no pāris simtiem līdz pāris miljoniem Ls.
  • 2.4)Tauta un vietējie uzņēmēji. Ja ziedojumu vākšanas akcijās garīgi atpalikušiem bērniem var savākt 200 000 un vairāk Ls, tad pareizi nostādot vīziju, iegūstot tai augstu PR, būtu iespējams savākt ap miljons LS.

 

3)Infrastruktūra.

Infrastruktūras izveides plāns jau būtu iekļauts vīzijā, lai naudas ziedotāji zinātu, kam viņi ziedo.

Infrastruktūra tikta veidta šādos virzienos:


  •  
  • 3.1)Inkubātors. Inkubātors būtu vieta, kurā jaunie tech talanti varētu, bez nekādām rūpēm par jebko citu, pāris gadu pievērsties savu ideju un inovāciju realizācijai. Protams šeit pastāvētu kaut kāda racionāla kontroles sistēma, lai šo inkubātoru neizmantotu ļaunprātīgi. Bet pamatideja būtu tāda, ka 1-5 cilvēki (jaunie tech talanti), veido uzņēmumu. Viņiem tiek nodrošināta dzīves vieta inkubātorā, viņiem tiek nodrošinātas darba vietas, viņiem tiek piešķirts neliels finansējums (2-10k Ls), ja ir jāveic kādi ārpusinkubātora darbi. Viņiem tiek nodrošināts pilns grāmatvedības un juridiskais serviss, ko nodrošina inkubātora speciālisti. Viņiem tiek nodrošinātā ēdināšana. Viss, kas no viņiem tiek prasīts, ir inovatīva realistiska ideja un smags darbs pie tās. Biedrība savukārt saņem 10-30% no jaunās kompānijas. Ja kompānija sāk pelnīt, tad biedrības peļņas daļa tiek ieguldītas tās vīzijas infrastruktūras attīstībā.
  • 3.2)Izglītības stimulēšana. Tiek veidotas organizētas programmēšanas, matemātikas, fizikas ārpusklases nodarbības daudzās skolās. Nodarbībām papildus tiek veidots iekšējais sociālais tīkls ar pieeju organizētiem online materiāliem, video lekcijām, online aplikācijām uzdevumu risināšanas treniņiem, utt. Tas viss tiek pavadīts ar regularām online un klātienes sacensībām eksaktajos priekšmetos.

 

Īsumā aptuveni šādi es redzu to, ko reāli varētu darīt, lai sasniegtu šo vīziju, nevis gaidīt, kamēr citi izdarīs.

Es šo rakstu šeit tāpēc, ka varbūt ir vēl kādi cilvēki, kas ir gatavi un ir spējīgi dot ieguldījumu šādas vīzijas realizācijā.

Edited by codez
Link to comment
Share on other sites

Domāju, ka šī nav diskusija būtība, bet, ja man jāizvēlas starp:

1)Svētā Francika pilsētu, Eņģeļu pilsētu, Silīcija ieleju, Leduszemi, Ziloņkaula krastu

un

2)Sanfrancisko, Losandželosu, Silikona ieleju,Īslandi, Kotdivuāru

tad es izvēlos otros.

 

vispar jau ir:Silicon Valley kas burtiski noziime SILICIJA ieleja nevis Silicone Valley

kas savukart noziime SLIKONA ieleja.

Link to comment
Share on other sites

vispar jau ir:Silicon Valley kas burtiski noziime SILICIJA ieleja nevis Silicone Valley

kas savukart noziime SLIKONA ieleja.

Vispār jau pēc mana komentāra varēja saprast, ka es izvēlos vietas saukt, nevis pēc burtiskā tulkojuma, bet pēc tā, kā tās izrunas oriģinālvalodā un devu līdzi piemērus, kuros arī ir ieturēts mans izvēlētais princips.

Link to comment
Share on other sites

Vispār jau pēc mana komentāra varēja saprast, ka es izvēlos vietas saukt, nevis pēc burtiskā tulkojuma, bet pēc tā, kā tās izrunas oriģinālvalodā un devu līdzi piemērus, kuros arī ir ieturēts mans izvēlētais princips.

Bet arii ANGLJU valodaa ir pareizi SILICON Valley nevis SILICONE Valley !!

tas ka arii tur cilveki ir neizgliitoti, jau neko nenoziimee ..

Edit: piedevam vai arii sadziive VISAS valstis un vietas sauc ORGINAL valooda ??

pem. DOCHLAND nevis Vaacija utt. ??

Edited by Grey_Wolf
Link to comment
Share on other sites

Bet arii ANGLJU valodaa ir pareizi SILICON Valley nevis SILICONE Valley !!

tas ka arii tur cilveki ir neizgliitoti, jau neko nenoziimee ..

 

Bāc, ko tu pīpē? Kurā vietā tev rādāts "Silicone"?

 

Silicon (/ˈsɪlɪkɒn/ SIL-ə-kon), pierakstos ar latviešu alfabētu izrunu, iegūstam si-li-kon, latviskojot "Silikona"

Vai tad tik tiešām slikti pielec, ka es latviskoju nosaukumu pēc to izrunas, nevis pēc to burtiskā tulkojuma, jo, ja latviskotu pēc burtiskā tulkojuma, tad būt arī jāsaka Eņģeļu (Los Angeles) pilsēta vai Svētā Franciska (San Francisco) pilsēta.

 

P.S. Vai tad tiešām šādā tēmā vienīgā vieta, kur spējam izrādīt savu "kompetenci" ir pareiza vārdu latviskošana?

Link to comment
Share on other sites

Bāc, ko tu pīpē? Kurā vietā tev rādāts "Silicone"?

P.S. Vai tad tiešām šādā tēmā vienīgā vieta, kur spējam izrādīt savu "kompetenci" ir pareiza vārdu latviskošana?

Neko iznjemot tabaku ;)

Ir zinama kartiiba kaa latvisko vietvardus ;) un pareizi tomer ir SILICIJA ieleja ;)

Neba viss jaizrunaa taa ka rakstaas Orginali ;)

jo otro dalju jau pats iztuulkoji ;)

tad jau vajadzeja rakstiit SILICON ieleja ;)

---

Negribu jau ipashi kasiities.. jo savadak jau aiziet galiigi no temas ..

P.S vispar jau istais vietas nosaukums ir Santa Klāras ieleja

Edited by Grey_Wolf
Link to comment
Share on other sites

Edit: piedevam vai arii sadziive VISAS valstis un vietas sauc ORGINAL valooda ??

pem. DOCHLAND nevis Vaacija utt. ??

Vietas kurām ir vēsturiski izveidojies latviskojums, tiek izmantots tas.

Silikona ielejai nav šāda vēsturiski izveidojušās nosaukuma. Ja dažiem tuvāka ir tēma par krūši implantiem un tas viņiem asociatīvi traucē izmantot šīs vietas nosaukumu sādā formā, tad tā ir viņu problēma. Es izmantoju latviskotu formu "Silikona ieleja", kam vajag saprot.

 

Krieviem piemēram nesagātā problēmas šo vietu saukt: Силиконовая долина, kamēr Silīcijs krieviski ir Кремний.

Link to comment
Share on other sites

Diemzeel rugti maldies ;)

Krievi izmanto ABUS nosaukumus ;)

Piedevam oficialais ir Кремниевая долина ;)

 

nu ko tu piep***s? aizej uz ielas parpasi kādam kas ir silīcija vai smilšu ieleja, gribēšu redzēt kāda būs reakcija.

 

šis ieraksts ir domāts vairāk par konkrētu ideju nevis stila kļūdām. čalis ir nolēmis kaut kādu normālu ideju pakustināt, bet vajag būt latvietim un kaut ko bezsakarīgi ņemties.

 

katrā gadījumā ideja jau laba, bet tas prasītu pavisam elementāru lietu, ko latviešiem būtu grūti izpildīt. kaut vai šī tēma vien to parāda. Vajag visus apvienot vienā biedrībā kā latvijas ražotāju asociācija, kur būtu iekšā visi teorētiķi, praktiķi utt. pēc tam biedri risina kaut kādas problēmas, dalās ar risinājumiem ar trešajām personām, kas nav tieši saistītas ar IT utt. tādā veidā piesaistītu kaut kādu sev uzmanību un varētu jau lielākus kalnus gāzt.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...

×
×
  • Create New...