Jump to content
php.lv forumi

codez

Reģistrētie lietotāji
 • Content count

  4223
 • Joined

 • Last visited

About codez

 • Rank
  Koda dievs
 1. Mekleju programetaju

  segvārds st0ne ir no stoned?
 2. padoms

  Pilnībā varu šim pievienoties. Pārtiku pērku reizi 5 - 7 dienās un 70% no cash & carry, kur var nopirkt lielos iepakojumus un vidēji sanāk 30 - 50% lētāk kā Maxima vai Rimi, bet kādu 20 - 25% no pirvātajiem (gan lētāk, gan pilnībā var izvairīties no nodokļiem, gan vietējiem labāk, gan kvalitatīvāk/veselībai labāk) - piena produkti, gaļa, ogas, dārzeņi, utmldz.
 3. padoms

  Atrodi citur kompāniju, kur strādāt, vai noslēdz normālu līgumu ar noteiktu termiņu, stokiem un citiem bonusiem, kā tas ir normālā praksē. Varētu padomāt, ka pasaulē nav nenormāls programmētāju trūkums, bet salīdzinoši augstās programmētāju algas ir tikai laimīga sakritība. Naivi ir domāt, ka pabalsti ir par velti un ka tu samaksā par tiem mazāk, nekā pēc tam saņem. Nedomāju, ka tādiem inteliģentiem cilvēkiem kā programmētājiem vajadzētu būt problēmām ar savas finansiālās neatkarības un stabilitātes īstermiņa un ilgtermiņa organizēšanu, ka ta ir jāuztic neefektīvam, pārbarotam ar ne tik augstu intelektu esošu ierēdņu baram, kuri pat ar 1 neironu savās smadzenēs nav ieinteresēti tavā labklājībā un pat vairāk - tevi pat nepazīst.
 4. padoms

  Nav jau tik traki, Latvija, atšķirībā no Vācijas, ir diezgan brīva valsts, pietam ar salīdzinoši mazu relatīvo apdzīvotību - tātad vairāk vietas, vairāk gaisa. Vienkārši vajag braukt uz Latviju, bet strādāt attālināti kādā UK vai USA kompānijā.
 5. padoms

  Domāju, ka darba devējam ir tiesības noteikt par komercnoslēpumu tikai to informāciju, kur ir viņa kā darba devēja informācija - tātad to, cik viņš maksā atalgojumu, bet ne to informāciju, kura ir privāta darba ņēmēja informācija - tātad to, cik darbinieks saņem. Tas, ka šī informācija ir stipri korelējoša, nenozīmē, ka darba devējs to var noteikt kā savu komercnoslēpumu. Praksē jebkuram darbiniekam šī informācija būtu tāpat jāizpauž, ņemot kredītu vai grāmatvedim, kurš kārto tavu kā privātpersonas grāmatvedību, piemēram, par IIN atmaksu, utmldz.
 6. Vēl viens video par tādiem cilvēkiem kā Mr.Key (valstistiem):
 7. Daudz spēcīgu morālu argumentu, vairāk ASV kontekstā, bet kaut kādā mērā attiecināms uz praktiski jebkuru valsts iekārtu un absurdo vērtību sistēmu, kura ir izveidojusies:
 8. Es tev pilnībā piekrītu, ka pie mums ir daudz laba, bet varētu būt vēl labāk, ja būtu sistēma, kas strādā daudz efektīvāk. Pašreiz pie mums ir daudz laba, nevis tāpēc, ka sistēma ir laba, bet tāpēc, ka latvieši ir strādīga un apņēmīga tauta. Latviešiem ir raksturīgs individuālisms un vēlme pēc pašnoteikšanās un no tā izrietošā tieksme pēc pilnveidošanās. Tāpēc jau izsenis latvieši dzīvo viensētās un, cik latviešu, tik viedokļu, tik partiju un karaļu. Tāpēc latvieši nekad nav veidojuši lielas impērijas, bet tai pašā laikā latviešu kultūra ir viena no vecākajām Eiropā (piem., latviešu valodā ir ļoti daudz kopīgu vārdu ar seno sanskritu. Nu jau pat oficiāli pētnieki visā pasaulē sāk atzīt, ka sanskrita izcelsme ir meklējama Baltu tautu valodās) un esam viena no mazākajām tautām ar savu valsti. Bet mēs varam dzīvot vēl labāk, ja savu labo tikumu papildinātu ar labu un efektīvu sistēmu.
 9. Bet kāds tam sakars ar kapitālismu? 1) Kapitālismā nav valdošās šķiras. 2) Ja kapitālismā uzņēmums slikti izturas pret strādniekiem, tie strādā neefektīvi un slikti un uzņēmums iziet no biznesa, ja vien tas nav monopoluzņēmums, kura monopolu nodrošina ar dažādiem regulējumiem, ierobežojumiem citiem, policejisku vai militāru varu, subsīdijām, utmldz. Nemaz nerunāsim par to, ka Oktobra revolūcija tika organizēta no ārpus Krievijas teritorijām, kurām tika apsolīta pāsnoteikšanās.
 10. Video stāstītais par to, ka bagātie pelna vairāk, tikai ieguldot savu naudu, ne vienmēr ir patiesība, it sevišķi kapitālismā. Mūsdienās, lai tu ar savu kapitālu pelnītu, tev jābūt plašām zināšanām dotajā sfērā un tev ir jāspēj kaut cik precīzi prognozēt, kur ieguldot, cik tu pelnīsi. Tas jau vien ir darbs, pie tam gadījumā, ja esi apsteidzis ar savu ieguldījumu inflāciju, tad tavs padarītais darbs (līdzekļu pārdalīšana) ir radījis reālu pievienoto vērtību un tie ir godīgi nopelnīti līdzekļi. Jo šie ieguldāmie līdzekļi paliek lielāki, jo sarežģītāk tev ir tos visus ieguldīt, pārvaldīt, utt. Piemēram, ja kādam ir 50M, viņš nevar vienkārši nopirkt tirdzniecības centru un cerēt, ka nāks ienākumi, viņam tāpat būs jāalgo komanda, kas to visu uztur, iznomā telpas klientiem, utt. Viņš protams var nopirkt nelielu daļu akciju stabilā lielā nedaudz augošā korporācijā(s) un dzīvot tīri uz akciju cenu kāpumu un dividendēm, neuztraucoties par savas naudas tālāku pārvaldību, taču realitātē daudz kur eksistē viltus kapitālisms, kurā brīvais tirgus ir pamatīgi sakropļots un šī iemesla dēļ lielās kompānijas spēj nepamatoti noturēt lielu tirgus daļu sev. Kā jau rakstīju, kapitālismā ar naudu/kapitālu vien nepietiek, ir vajadzīgi cilvēki, kuri šo kapitālu pārvalda. Mūsdienās izdzīvošana pamatvajadzības paliek ar vien lētākas un pieejamākas, tāpēc arī kapitāla nozīme biznesā ar vien samazinās, jo daudz svarīgāks ir cilvēku darbs, kuri pārvalda/strādā ar šo kapitālu. Līdz ar to tīrā kapitālismā būtu neiespējami noturēt savu bagātību vienkārši tāpēc, ka tev šī bagātība ir, kur nu vēl pavairot, ja tu pats neko nedari. Labi, ka mums ir cilvēki, kuri "orientējas" vēsturē un zin, ka Krievijas revolūcijā tika gāzts autoritārs imperatora režīms ar lieliem nodokļiem un piespiedu darbu, kas protams būtībā ir tas pats, kas brīvais tirgus un kapitālisms. Stack overflow?
 11. Patiesībā būs nedaudz savādāk. Kapitālismā/Brīvajā tirgū bagātību iegūst tie, kas strādā (plašā nozīmē). Ja kāds ir nopelnījis lielu naudu, tad viņām jāturpina strādāt ar šo naudu. Noliekot to maliņā tā zaudēs vērtību dēļ inflācijas. Arī tīra naudas investēšana ir darbs, jo tev ir jābūt plaša spektra zināšanām, lai kaut cik varētu prognozēt, kur ir vērts ieguldīt kapitālu un kur nē un arī tas prasīs lielu darbu. Tāpat kapitālismā lielas kompānijas ātri nomainītu jauni uzņēmumi, kuri ir elastīgāki un ātrāk pielāgojas tirgus situācijai. Šobrīd, kad mums ir viltus kapitālisms, kurā eksistē: - lobijs / korupcija - regulējumi / ierobežojumi, kuri atbalsta monopolus, - subsīdijas, - lietas, kas traucē ieiet tirgū jaunajiem - licences, atļaujas - absurda iespēja, ka var piederēt tiesības uz noteiktu informācijas kombināciju - patenti, autortiesības. Šīs visas lietas ir pretstatā kapitālismam un brīvajam tirgum. Tās kropļo tirgu un padara bagātos bagātākus arī tad, kad viņi beidz strādāt - radīt pietiekamu pievienoto vērtību.Savukārt nabagajiem padara grūtāku iespēju kļūt bagātiem. Piemēram, maziem uzņēmumiem proporcionāli grūtāk ir ievērot regulējumus, nopirkt licences, iegūt atļaujas, iegūt valsts pasūtījumus, iegūt subsīdijas, iegūt patentus vai tiesības lietot kādas tehnoloģijas, utt.
 12. Vēl radās ideja, kāds princips padarītu nodokļu iekasēšanu godīgāku. Piemēram, uzņēmumiem pārvaldē balsstiesības ir proporcionālas tam, cik tu esi ieguldījis uzņēmuma pamatkapitālā. Tieši tāpat būtu jāpārvalda arī valsts kopējais katls - cik tu samaksā pēdējos 10 gados nodokļos, tik daudz proporcionāli tev ir balsis. Attiecīgi no nodokļiem, kas iet valsts kasē Saeimas vēlēšanās, bet nodokļiem, kurus samaksā pašvaldības kasē, attiecīgi pašvaldības vēlēšanās.
 13. Ja pareizi sapratu, ar attiecību tu domāji, cik daudz līdzekļu indivīds pats menidžē, izvēlas kā izmantot un cik daudz liek kopējā katlā, kuru pārvalda valsts (vai cits katla pārvaldnieks). Tāpēc arī saku, ka vispār piekrītu tavai idejai, ka pastāv kaut kāda optimālā proporcija, taču šī proporcija var būt ļoti atšķirīga dažādos apstākļos, piemēram, ģimenes ietvaros bieži šī proporcija ir 0/100, kad viss tiek likts kopējā katlā, mazos ciemos cilvēki arī labprāt vairāk liktu kopējā katlā, jo tiešā veida izbauda kopējā katla radītos labumus, taču, jo lielāka grupa, jo šī proporcija vairāk tuvojas 90-100/0-10, kad kopējais katls ir minimāls. Un iemeslus kāpēc tā ir, es aprakstīju iepriekš. Tāpat arī daudzās valstīs kopējo katlu nepārvalda valsts - privātie pensiju fondi, privātās veselības un citas apdrošināšanas, dažādas organizācijas un iniciatīvas, tie visi ir kopējie katli tikai darbojas pēc brīvprātīgas izvēles principa. Pat tā pati Wikipēdija ir labs piemērs brīvprātīgi finansētai iniciatīvai, kura rada vērtīgu infrastruktūras sastāvdaļu.
 14. Tikai plikā kapitālismā var atdalīties cilvēki, kuri sarunā, ka 20% metīs kopējā katlā, ievēl pārvaldnieku, kurš ar šiem resursiem rīkojas, kamēr paralēli var pastāvēt citi, kuriem ir 90/10 vai pat 100/0 proporcija un praksē pārbaudīt, kuriem attīstība notiek ātrāk un/vai kuri dzīvo labāk. Es teiktu, ka mēs nezinām, kura proporcija ir labākā, tāpēc jābūt sistēmai, kurā katrs pēc savas gribas var pārbaudīt dažādas proporcijas. Pietam laikiem un tikumiem mainoties, var mainīties arī optimālā proporcija. Sistēmai jābūt maksimāli brīvai. P.S. Es teiktu, ka jo mazāka grupa, jo kolektīvisma cipars ir lielāks (piem., ģimenes ietvaros bieži tas ir pat visi 100%), bet, jo lielāka grupa, jo arvien samazinās šis optimālais kolektīvisma cipars, iespējams, tiecoties tuvu nullei, kad mēs runājam par grupām valsts apmērā.
 15. Piemirsu vēl vienu sadaļu. Kāpēc kolektīvisms/sociālisms tomēr praksē eksistē, ja viņš nav tik labs: Tas ir saistīts tīri ar cilvēka psiholoģiskajiem aspektiem. Vairums cilvēku pirmkārt darbojas savās interesēs. Cīņa par politisko ietekmi prasa resursus un katrs grib saņemt par to atalgojumu. Atalgojums ir šī politiskā vara, kura tiek iegūta pēc šīs cīņas. Un, kad cilvēks nokļūst pie varas, viņš drīzāk šo varu gribēs palielināt, nekā atdot, tāpēc viņš palielina regulējumus, pārvaldes ietekmi, nodokļu apmērus - visu, kas palielina viņa varu. Jūs reti redzēsiet cilvēku, kurš cīnās par politisko varu un pēc tam to vienkārši samazina, atdodot atpakaļ tautai. "Power is always dangerous. It attracts the worst and corrupts the best." Otrs aspekts ir tāds, ka ar kolektīvisma idejām ir daudz vieglāk veidot populismu, saukļi "valsts jums visu iedos, par jums parūpēsies", "atņemsim bagātajiem, atdosim jums" ļoti laba ietekmē masu prātus, tāpēc arī šādas ideoloģijas grupējumiem ir caurums, kur iegūt politisko varu demokrātiskā sabiedrībā.
×