Jump to content
php.lv forumi

Vai ir iespējams tikt IT darba tirgū bez pieredzes un skolas?


var

Recommended Posts

Vēl viena tendence - HR, lai atrastu labus programmētājus, pāriet uzbrukuma pozīcijā - nevis ieliek sludinājumu un gaida pieteikumus, bet paši meklē kandidātus linkedinā, mērķtiecīgi pingo, raksta, piedāvā.

Un... 90% uz tādiem piedāvājumiem programmētājs neatbildēs. :)

Jo ir jau šobrīd labā darbā, alga, bonusi, etc, etc.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 85
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

8 minutes ago, codehighriga said:

HR, lai atrastu labus programmētājus, pāriet uzbrukuma pozīcijā - nevis ieliek sludinājumu un gaida pieteikumus, bet paši meklē kandidātus linkedinā, mērķtiecīgi pingo, raksta, piedāvā.

It kā jau nekāda vaina, ja paši meklē kandidātus, bet jāņem vērā tas, ka HR cilvēks tev stāsta vienu, bet pārbauda pilnīgi cits cilvēks, kam neviens nav pateicis, kāpēc tavs pieteikums tur vispār figurē. Saņem vēl auksta ūdens šalti, ka nepārzini viņu prasīto tehnoloģiju.

Link to comment
Share on other sites

briedis, un tad vajag izdomāt, kas labam programmētājam, ir laba darba vieta. Nenoliedzami varētu piekrist, ka 90% gadījumu darba vietas ir vienkārši, paņemt labu cilvēku, ierāmē, un pakarina pie sienas. Citās vietās drošvien labāk armijas vīriem pieteikties. :)

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, Wuu said:

@briedis Paldies, lielisks raksturojums sanāca! Daļēji nepiekrītu - es tomēr tikai JS pasaulē dzivoju, tāpēc prasības noteikti ir savādākas.

Ja mēs meklējam fronted devu, tad, protams, ir cits prasības. Šīs ir uz fullstack ar uzsvaru uz backend.

Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, Wuu said:

@briedis Paldies, lielisks raksturojums sanāca! Daļēji nepiekrītu - es tomēr tikai JS pasaulē dzivoju, tāpēc prasības noteikti ir savādākas.

Kādreiz laba programmētāja raksturojumā ietilpa punkts, ka pārvalda vairākas programmēšanas valodas un nedzīvojas tikai vienā. Es gan neticu, ka vari būt speciālists vairāk kā vienā. Pārējās pa lielam ir tikai pabakstītas, apčamdītas... Hobiji.

Link to comment
Share on other sites

@codehighriga Nezinu, kurā pasauē var programēt tikai uz vienas valodas? Ir specifiski tehniski risinājumi, kurus nevar izpildīt rakstot vienā valodā.

Piemēram - izdabūt no redis adekvātu atrūmu, apstrādājot lielus datu apjomus. Sveiki, Lua scripts :D Ja PHP ir izgāstuve, tad Lua script - ir nākošais līmenis...

 

Link to comment
Share on other sites

Nesen paziņa sāka strādāt lielā starptautiskā IT korporācijā ar 6 ciparu gada atalgojumu. Viņš nezināja, ne valodu, kuru vajag pozīcijā, ne pārzināja tehnoloģijas nozarē, kurā būs jāstrādā. Taču viss, ko no viņa prasīja, bija labas problēmu risināšanas spējas, kuras viņš pierādīja risinot uzdevumus sev zināmā valodā. Tālāk jau apguva gan nepieciešamās valodas, gan tehnoloģijas.
Labs programmētājs ir nevis tas, kurš zin vienu vai otru lietu, bet tas, kurš var ātrā laikā apgūt sev pilnīgi nezināmas lietas un uzreiz sākt radīt pievienoto vērtību.
Labs programmētājs mācoties programmēt neapgūst valodu, bet gan programmēšanas paradigmas, kuras pēc tam bez problēmām var pielietot jebkurā valodā.

Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, codez said:

Nesen paziņa sāka strādāt lielā starptautiskā IT korporācijā ar 6 ciparu gada atalgojumu. Viņš nezināja, ne valodu, kuru vajag pozīcijā, ne pārzināja tehnoloģijas nozarē, kurā būs jāstrādā. Taču viss, ko no viņa prasīja, bija labas problēmu risināšanas spējas, kuras viņš pierādīja risinot uzdevumus sev zināmā valodā. Tālāk jau apguva gan nepieciešamās valodas, gan tehnoloģijas.
Labs programmētājs ir nevis tas, kurš zin vienu vai otru lietu, bet tas, kurš var ātrā laikā apgūt sev pilnīgi nezināmas lietas un uzreiz sākt radīt pievienoto vērtību.
Labs programmētājs mācoties programmēt neapgūst valodu, bet gan programmēšanas paradigmas, kuras pēc tam bez problēmām var pielietot jebkurā valodā.

Jāpiekrīt gan. Programmēšanas valoda ir tikai sintakse. Ja dublē kodu, nesto desmit if'us, sauc ciklā kvērijus, tad to darīs neatkarīgi no valodas :)

Link to comment
Share on other sites

Līdzīgā formātā tika izskatīti kandidāti front-end vakancei mūsu uzņēmumā - ir uzdevums, kas jāizpilda formātā, kā pašam tīk (tātad, js libi/fw vai vanilla, css/scss, html/pug younameit brīva izvēle).

 

Pēc tam tiek vērtēts vai spēj izpildīt, kā strukturē kodu, vai spēj pamatot tehnoloģiju izvēli, paskaidrot, kas notiek kodā etc. Ja redz, ka saprot ko dara, tad pielāgoties mūsu "stackam" nebūs problēmu. 

Link to comment
Share on other sites

22 hours ago, codez said:

Nesen paziņa sāka strādāt lielā starptautiskā IT korporācijā ar 6 ciparu gada atalgojumu. Viņš nezināja, ne valodu, kuru vajag pozīcijā, ne pārzināja tehnoloģijas nozarē, kurā būs jāstrādā. Taču viss, ko no viņa prasīja, bija labas problēmu risināšanas spējas, kuras viņš pierādīja risinot uzdevumus sev zināmā valodā. Tālāk jau apguva gan nepieciešamās valodas, gan tehnoloģijas.
Labs programmētājs ir nevis tas, kurš zin vienu vai otru lietu, bet tas, kurš var ātrā laikā apgūt sev pilnīgi nezināmas lietas un uzreiz sākt radīt pievienoto vērtību.
Labs programmētājs mācoties programmēt neapgūst valodu, bet gan programmēšanas paradigmas, kuras pēc tam bez problēmām var pielietot jebkurā valodā.

Tas vairs nav "Labs programētājs", vairāk pēc seniora izsklausās.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Wuu said:

Tas vairs nav "Labs programētājs", vairāk pēc seniora izsklausās.

Seniors kā reizi viņš varēs kļūt, kad būs labi apguvis doto tehnoloģiju steku, iemācījies komunicēt ar produktu menedžeriem, pierādījis, ka prot pats savākt vai noteikt prasības, plānot uzdevumus un termiņus, piedalīties arhitektūras izstrādē, sadarboties ar pārējo komandu, apmācīt pārējos, utt.
Acīmredzami, ka nezinot ne valodu, ne pārzinot tehnoloģiju kā tādu tā būs junior pozīcija. Konkrētajā korporācijā ir pat 3 līmeņa junior pozīcijas un diezgan loģiski, ka parasti sāk ar zemāko līmeni.
Lūk var apskatīties kā dažādās korporācijās tiek iedalīti developeri un arī ielūkoties algās:
https://www.levels.fyi/?compare=Facebook,Microsoft,Google&track=Software Engineer
Var redzēt, ka pat junioriem algas, atkarībā no juniora līmeņa var atšķirties pat 2 reizes.

 

Edited by codez
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
On 3/2/2019 at 12:12 AM, briedis said:

Manas prasības labam programmētājam būtu, kas nāk pirmais prātā:

  • Ir labi apguvis kādu frameworku (Laravel, piemēram)
  • Ļoti labi izprot OOP
  • Saprot jēgu no abstrakcijām (saprot, ka taisīt interfeisu, kad abstraktu klasi, kad trait'u)
  • Saprot jēgu no dependency injection'a
  • Piekopj formatēšanas standartus (PSR)
  • Nekad nerakstīs return $isSomethingTrue ? true : false; 
  • Māk VanillaJS, ir pabakstījis VueJs, vai kādu citu modernu JS FW
  • Saprot kāda jēga JS'ā ir no .bind() funkcijas, un kā uzvedās this keywords dažādos kontekstos
  • Nedublē kodu
  • Neraksta metodes virs 100 rindiņām
  • Raksta jēdzīgus mainīgo nosaukumus
  • Māk tabulai salikt pareizus indeksus paskatoties uz sql vaicājumu (kombinētos/multi-kolonnu!)
  • Mācēs uzrakstīt unittestu ar mockopšanu
  • Māk lietot debugeri (xdebug, ff/chrome dev tools)
  • Māk labi SCSS + kādu standartu (piemēram, BEM)
  • Brīvajā laikā attīsta savas zināšanas, ir hobijprojekti, eksperimentē
  • Ir iepazinies un izprot OWASP TOP 10 (vismaz lielāko daļu topā) (https://www.owasp.org/images/7/72/OWASP_Top_10-2017_(en).pdf.pdf)
  • Tāds, kurš uzdot jautājumus (ko tas risina? varbūt var labāk? kāpēc vispār tas nepieciešams?), nevis akli izpilda uzdevumu pēc specifikācijas.
  • Ierosina, kā lietas projektā uzlabot vai padarīt ērtākas

Tu gadījumā nestrādā draugiem grupā? Nesen tur tiku cauri tehniskā uzdevuma atlasei, bet pēc video intervijas pateica, ka atraduši labāku kandidātu, nepaskaidrojot iemeslu. Varbūt deguns nepatika, nezinu, bet intervijā no vecākā programmētāja jautājumi bija jocīgi, piemēram:

  • Vai/kur sekoju jaunākajām tendencēm nozarē;
  • Kāda ir jaunākā PHP versija;
  • Kādas atšķirības būs topošajā 8.0 versijā;
  • Kas ir ES6;
  • Kāda atšķirība star ES6 un ES5.
  • Utt.

Katrā ziņā pieredze man ir nedaudz vairāk kā gads, pirms tam ilgi strādāju IT nozarē (tehniskais atbalsts) un spētu iemācīties visu, kas nepieciešams - arī sekot līdzi jaunākajām  tendencēm, ja tas būtu nepieciešams. Pazīstu diezgan daudz programmētājus, taču praktiski neviens no viņiem šādas lietas nepārzina, ja vien ar to nav saskāries kāda projekta ietvaros (stāv vecais PHP, kas neatbalsta kaut ko, utml.). Viens izņēmums - seniors ar 10+ gadu pieredzi lielos uzņēmumos, taču viņš noteikti nekandidētu uz vakanci ar šo algu (2-4k bruto).

Galu galā nav skaidrs, kas ir tie maģiskie kritēriji un kāpēc gan darba devējs nav ieinteresēts darbiniekā, kas tos varētu apgūt relatīvi ātri? Biju pirms vairāk kā gada pieteicies arī šīs pašas grupas koderu skolai, taču tad arī man atbildēja, ka "meklējot kandidātu ar lielāku pieredzi". Tāda sajūta, ka piesakos darbam Google, nevis Latvijas uzņēmumā.

Katrā ziņā, ja esi no "draugiem", būšu pateicīgs, ja spēsi iekomentēt par šo.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, unreachablecode said:
  • Vai/kur sekoju jaunākajām tendencēm nozarē;
  • Kāda ir jaunākā PHP versija;
  • Kādas atšķirības būs topošajā 8.0 versijā;
  • Kas ir ES6;
  • Kāda atšķirība star ES6 un ES5.
  • Utt.

Tev tiešām šie jautājumi liekas jocīgi? Pilnīgi pašsaprotamas lietas, kurām katrs web dev seko līdzi. Nu labi, par to, kas jauns būs php8 es arī nezinu, bet to es iešu un izlasīšu tagad pat

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, Kasspars said:

Tev tiešām šie jautājumi liekas jocīgi? Pilnīgi pašsaprotamas lietas, kurām katrs web dev seko līdzi. Nu labi, par to, kas jauns būs php8 es arī nezinu, bet to es iešu un izlasīšu tagad pat

Cik aprunājos, praktiski neviens neseko līdzi un, kā pats tikko pierādīji, arī Tu ne

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...

×
×
  • Create New...