Jump to content
php.lv forumi

Strādāšana no mājām un veselīgs uzturs.


Mr.Key

Recommended Posts

maķītī jau manuprāt nav problēma cukurā, bet taukos, majonēzē.

 

nezinu, visu laiku likās, ka fruktoze ir labi, iespējams iet runa par pārmērībām. ja es dienā apēdu 5 bumbierus, tas manuprāt ir labāk nekā viena vafeļu paciņa ar "profesoriņu". glikoze tomēr arī nepieciešama smadzeņu darbībai, ja man tādas vispār ir...

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 102
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Hmm, nu atradu šādu rakstu:

http://www.discovergoodnutrition.com/2011/02/the-truth-about-sugars-in-fruit/

 

Cik sapratu, tā arī ir galvenā ideja, ka ēst augļus ir tas pareizākais cukuru uzņemšanas veids (tikai dabīgā veidā jāuzņem cukurs) un nevajag sludināt aplamības, ka ēst augļus ir neveselīgi. Ēst kūkas ir neveselīgi, dzert limonādi ir neveselīgi, bet ne jau ēst svaigus augļus. Pie tam - jāēd ir tikai tik, cik gribas, nevis jāpārēdas. Jebkurā gadījumā jābūt balansam un, ticiet man, ja katru dienu apēdīsiet kilogramu svaigu dārzeņu un zaļumu, kā arī puskilogramu svaigus augļus un vārītus griķis, rīsus, daudz labāk jutīsieties, būs vairāk enerģijas un arī galva labāk strādās nekā apēdot McDonalds milzu komplektu. ;)

 

Tak palasot jau pāris rindkopas, var saprast, ka raksts ir pilns ar demogoģiju un to rakstījis cilvēks, kurš neorientējas lietās.

Fresh fruit offers so much more than the natural sugar it contains – including water, vitamins, minerals, fiber and phytonutrients (those naturally-occurring plant compounds that have wide ranging beneficial effects on the body). Where else can you get a package like that for about 75 calories per serving?

Atbilde uz raksta autora jautājumu: Vienā kompleksā vitamīna tabletē ir vairāk vitamīnu un minerālvielu, ka tajā auglī, bet bez kaitīgajiem cukuriem.

Atkartoju - mīts par augļu veselību nāk no senatnes, kad nebija piejamas koncentrētas kompleksas vitāminu un minerālvielu pārtikas piedevas. Šodien mums nav jāuzņem nevesleīgie cukuri no augļiem, lai uzņemtu nepiciešamos vitamīnus.

 

When you eat vegetables, the majority of the calories you’re eating come from carbohydrate, too. But you don’t hear people complaining that vegetables are “loaded with carbs”.

Šādi teikumi jau vien liecina, ka autors neatšķir atšķirību starp vienkāršajiem ogļhidrātiem - glikozi, fruktozi un saliktajiem ogļhidrātiem un šķiedrvielām.

 

Lūk piemērs:

Brokoļi: http://nutritiondata.self.com/facts/vegetables-and-vegetable-products/2356/2

100 gramos 6.6g ogļidrātu, no tiem 2.6g šķiedrvielas, 1.6g cukuru

 

Āboli: http://nutritiondata.self.com/facts/fruits-and-fruit-juices/1809/2

100 gramos 13.8g ogļhidrātu, no tiem 10.4 grami cukuru, kuru Sadalījums (Sucrose 2070mg, Glucose 2430mg, Fructose 5900mg)

 

Tā ir diezgan ievērojama atšķirība, lai varētu droši apgalvot, ka augļi ir neveselīgi, salīdzinājumā ar dārzeņiem.

Protams šeit ir jādomā līdzi, kas ir tas kopējais daudzumus, ko tu uzņem. Piemēram rijot ābolus, banānus, utml. augļus, tu uzņem ļoti lielu cukura daudzumu, taču ir dažas ogas, kurās ir liela koncentrācija citu ļoti derīgu vieli, piemēram, mellenes un tā kā meleņu daudzums, kuru tu parasti apēstu ir krietni mazāks par ābolu daudzumu, tad uzņemtās aktīvās vielas no mellenēm zināmā mērā kompensē cukura nodarīto kautējumu.

Būtībā tas raksts par to, ka cilvēks mēģina pierunāt, ka tomēr tas uzņemtais cukura daudzums nav nemaz tik kaitīgs, kaut gan tās ir pilnīgas muļķības.

 

Būtībā ēdiens mums ir kā degviela. Neviens pārtikas produkts mūsu ķermeni neatjauno, jebkura pārtikas pārstrāde nolieto mūsu organismu, bet tas, kādu pārtiku un kādos daudzumos mēs lietosim, nosaka to, vai mūsu organisms nolietosies ātri, vai nē un cik labi "ieeļots" tas būs.

Es dažreiz fascinējos par dažiem "kultūristiem", kuri jau no jaunības dienām ievēro labu diētu un nodarbojas ar sava ķermeņa uzturēšanu labā formā. Viņi parasti izskatās par 10 - 20 gadiem jaunāki. Piemēram, man trenežieru zālē uz kuru eju, ir viens treneris, kura vecumu pč izskata es novērtētu tā uz 27 - 30. Tikai nesen uzzināju, ka viņam šogad paliek jau 45 gadi.

Tāpēc gribu uzsvērt, ka interesēties par to, ko mēs ēdam un kāpēc kas ir jāēd, vajag. Un ne tikai interesēties, bet ievērot, jo tas mūsu dzīvi var kvalitatīvi pagarināt par pat līdz 30 gadiem.

Link to comment
Share on other sites

maķītī jau manuprāt nav problēma cukurā, bet taukos, majonēzē.

 

nezinu, visu laiku likās, ka fruktoze ir labi, iespējams iet runa par pārmērībām. ja es dienā apēdu 5 bumbierus, tas manuprāt ir labāk nekā viena vafeļu paciņa ar "profesoriņu". glikoze tomēr arī nepieciešama smadzeņu darbībai, ja man tādas vispār ir...

 

Tu taču vari to visu pārbaudīt. Piemēram, aizej pie speciālista (šeit gan ir apgrozās tādi visu zinoši speciālisti, kas paši sev uztaisīs sirds transplantācijas operāciju, ja vajadzēs, bet ne par to ir stāsts :) Speciālists tev nozīmēs asins analīzes, redzēsi pilnu ainu. Piefiksē arī svaru (vislabāk no rītiem tukšā dūšā).

Ja ir kādas problēmas asins ainā, pamaini uzturu uz veselīgāku (svaigi dārzeņi, augļi, liesa gaļa, olas - viss vārīts, tvaicēts vai sutināts, vājpiena produkti, graudaugu vārītie utml.) un pārbaudi asins ainu atkal pēc kādiem 3-4 mēnešiem. Tad arī redzēsi, cik tie svaigie augļi "kaitīgi", hehe. :)

Link to comment
Share on other sites

maķītī jau manuprāt nav problēma cukurā, bet taukos, majonēzē.

 

Makdonaldā problēma ir tā, ka vienlaikus tiek ēsta baltmaize un liels tauku daudzums. Baltmaize ļoti ātri sašķeļās glikozē, tas nonāk asinsritē kopā ar taukiem un augstais glikozes līmenis izsauc isnulīna izdalīšanos, kas savukārt veicina glikozes un tauku noglabāšanu - strauju aptaukošanos.

nezinu, visu laiku likās, ka fruktoze ir labi, iespējams iet runa par pārmērībām. ja es dienā apēdu 5 bumbierus, tas manuprāt ir labāk nekā viena vafeļu paciņa ar "profesoriņu". glikoze tomēr arī nepieciešama smadzeņu darbībai, ja man tādas vispār ir...

Fruktozi ir laba tāpēc, ka nav strauja glikozes līmeņa celšanās, jo fruktoze tiek šķelta aknās un lēnāk pārvēršas glikozē. Taču iepriekš jau rakstīju par citiem sliktajiem fruktozes efektiem.

Tāpat arī apēdod pāris bumbierus, tu uzņemši vienkāršos ogļhidrātus ļoti ātri, kas spēs nodrošinās ogļhidrātu pieplūdi asinsritē ne vairāk kā stundu.

Kamēr, piemēram, apēdot to pašu pilngraudu vai auzu putru, vai rupjmaizi, kuros glikoze ir garās polimēru virknēs, tā šķelsies lēnām un enerģiju dos nākošās 5 un vairāk stundas un nebūs sākotnē nelabvēlīgā glikozes pīķa asinīs, kas izsauc insulīna izdalīšanos.

Link to comment
Share on other sites

Būtībā ēdiens mums ir kā degviela. Neviens pārtikas produkts mūsu ķermeni neatjauno, jebkura pārtikas pārstrāde nolieto mūsu organismu, bet tas, kādu pārtiku un kādos daudzumos mēs lietosim, nosaka to, vai mūsu organisms nolietosies ātri, vai nē un cik labi "ieeļots" tas būs.

Es dažreiz fascinējos par dažiem "kultūristiem", kuri jau no jaunības dienām ievēro labu diētu un nodarbojas ar sava ķermeņa uzturēšanu labā formā. Viņi parasti izskatās par 10 - 20 gadiem jaunāki. Piemēram, man trenežieru zālē uz kuru eju, ir viens treneris, kura vecumu pč izskata es novērtētu tā uz 27 - 30. Tikai nesen uzzināju, ka viņam šogad paliek jau 45 gadi.

Tāpēc gribu uzsvērt, ka interesēties par to, ko mēs ēdam un kāpēc kas ir jāēd, vajag. Un ne tikai interesēties, bet ievērot, jo tas mūsu dzīvi var kvalitatīvi pagarināt par pat līdz 30 gadiem.

 

Tad jau vajadzētu būt tā, ka fiziskās nodarbības arī nolieto ķermeni, jo tās noārda muskuļus, noslogo kaulus, kaut arī tie no pārtikas visi pēc atjaunojas ar uzviju. Jā, ēšana ir būtiska cilvēka ikdienas un veselības sastāvdaļa, piekrītu. Un jāmet pie malas aizspriedumi, ka diēta un pareizs uzturs ir tikai priekš sievišķiem.

Link to comment
Share on other sites

 

Tāpat arī apēdod pāris bumbierus, tu uzņemši vienkāršos ogļhidrātus ļoti ātri, kas spēs nodrošinās ogļhidrātu pieplūdi asinsritē ne vairāk kā stundu.

Kamēr, piemēram, apēdot to pašu pilngraudu vai auzu putru, vai rupjmaizi, kuros glikoze ir garās polimēru virknēs, tā šķelsies lēnām un enerģiju dos nākošās 5 un vairāk stundas un nebūs sākotnē nelabvēlīgā glikozes pīķa asinīs, kas izsauc insulīna izdalīšanos.

 

Sportistam varbūt tieši labi pirms treniņa vai sacensībām ieēst augļus, lai gūtu to ātro enerģiju. Bet dienu pirms sacensībām (piemēram, pirms maratona) tieši iesaka ēst tos sarežģītos ogļhidrātus, piemēram, pilngraudu makaronus.

Link to comment
Share on other sites

Tad jau vajadzētu būt tā, ka fiziskās nodarbības arī nolieto ķermeni, jo tās noārda muskuļus, noslogo kaulus, kaut arī tie no pārtikas visi pēc atjaunojas ar uzviju. Jā, ēšana ir būtiska cilvēka ikdienas un veselības sastāvdaļa, piekrītu. Un jāmet pie malas aizspriedumi, ka diēta un pareizs uzturs ir tikai priekš sievišķiem.

Jā nolieto, taču ir tāda lieta, ka mazkustīgā dzīves veidā daļa orgānu noārdās vēl ātrāk, jo netiek ikdienā lietoti, tāpat arī daļa šūnu noveco ātrāk, jo dēļ sliktas cirkulācijas nesaņem pietiekami daudz vajadzīgo barības vielu.

Šajā sakarā interesants ir eksperiments ar sirdarbību. Pastāv uzskats, ka cilvēka sirdij ir noteikt skaits sitienu (protams ja nav nekādu blakus efektu kā iekaisumi, slimības utml.). Sprotistam sprotojot pulss teiksim ir ap 130, bet miera stāvoklī 60. Nesportiskam cilvēkam miera stāvoklī 80.

Tad aprēķinot dienas ciklu, sportistam, kurš vidēji dienā sporto 2h, kopējais sitienu skaits ir 2 * (60 * 130) + 22 * (60 * 60) = 94800 sitieni, kamēr nesprotisam 24 * (60 * 80) = 115200.

Attiecība 115200 / 94800 = 1,21 kas nozīmē, ka sprotista sirds kalpos vidēji par 21% ilgāk, lai arī ir brīži, kad viņa pulss ir krietni lielāks.

Sportistam varbūt tieši labi pirms treniņa vai sacensībām ieēst augļus, lai gūtu to ātro enerģiju. Bet dienu pirms sacensībām (piemēram, pirms maratona) tieši iesaka ēst tos sarežģītos ogļhidrātus, piemēram, pilngraudu makaronus.

Ja runājam par sportu to nevajag darīt pirms treniņa, jo ja to izdarīs pirms treniņa, glikoze ātri uzsūksies, izdalīsies insulīns un viss cukurs no asinīm būs prom un enerģijas būs vēl mazāk.

Es personīgi to daru tā. Pirms treniņa sagatavoju dzērinu, kurā izšķaidu glikozi, aptuveni 5%-7%. Sāku ar iesildīšanos un 10 pēc iesildīšanās, kad organisms reāli jau sāk tērēt glikozi, vienmērīgi visa turpmākā treniņa laikā lietoju šo dzērienu. Tādā veidā es neizsaucu augstu glikozes pīķi pirms, ne man trūkst enerģija treniņa laikā.

Kas attiecas uz šo pašu ar bumbieriem, tad tas īsti nestrādās tik labi, jo bez glikozes, bumbieri satur arī fruktozi, kura savu enerģijas efektu dos tikai pēc laika, bez tam par fruktozes citiem kautīgajiem efektiem minēju jau iepriekš.

Link to comment
Share on other sites

Ir sportisti, kuriem miera stājā pulss ir 40 un pat vēl mazāk... Es gan personiski nedomāju, ka tur ir tāda tieša un 100% sakarība - ja sportists, tad zems pulss, ja nesportists, tad augsts. Nē, tur noteikti ir daudzi faktori un uzturs ir viens no tiem.

Starp citu, pulss 80 sitieni minūtē skaitās normāls, lūk 90, 100 sitieni minūtē jau ir krietni pa augstu. Runa ir par miera stāju stāvot vai sēžot.

Edited by Simpsons
Link to comment
Share on other sites

Cik sapratu, tā arī ir galvenā ideja, ka ēst augļus ir tas pareizākais cukuru uzņemšanas veids (tikai dabīgā veidā jāuzņem cukurs) un nevajag sludināt aplamības, ka ēst augļus ir neveselīgi.

ne jau dēl cukura ēd augļus bet gan dēl vitamīniem un minārālem, un ja skatās tādā konteks'ta tad dārzeņi (brokoļi, ziedkāposti, spināti) tā pat būs labāks avots, bet tie jau redz nav garšīgi (nav saldais cukurs). Cukurs sēdošam koderim ar lēnu vielmaiņu nav nekāda dāvana. 

maķītī jau manuprāt nav problēma cukurā, bet taukos, majonēzē.

kaloriju daudzumā ko veido tauki, tai skaitā trans-fat ko organisms īsti nemaz nemāk izmantot, ceļas sliktais holesterīns ar visām izrietošajām sekām (sirdstriekas)

Tu taču vari to visu pārbaudīt. Piemēram, aizej pie speciālista (šeit gan ir apgrozās tādi visu zinoši speciālisti, kas paši sev uztaisīs sirds transplantācijas operāciju, ja vajadzēs, bet ne par to ir stāsts :) Speciālists tev nozīmēs asins analīzes, redzēsi pilnu ainu. Piefiksē arī svaru (vislabāk no rītiem tukšā dūšā).

Ja ir kādas problēmas asins ainā, pamaini uzturu uz veselīgāku (svaigi dārzeņi, augļi, liesa gaļa, olas - viss vārīts, tvaicēts vai sutināts, vājpiena produkti, graudaugu vārītie utml.) un pārbaudi asins ainu atkal pēc kādiem 3-4 mēnešiem. Tad arī redzēsi, cik tie svaigie augļi "kaitīgi", hehe. :)

wtf? kāds augļu cukuram sakars ar asins ainu? Cukurs tevi padara par "fatass" kas ir kaitīgi.

ugstais glikozes līmenis izsauc isnulīna izdalīšanos, kas savukārt veicina glikozes un tauku noglabāšanu

insulīns ir transportviela kas sadzen glikozi muskuļu šūnās, aknās, taukos (afaik), tauku uzkrāšanos veicina parāk liels vienlaicīgs glikozes daudzums asinīs kuru nav kur nogrūst. Tās tā, vienkārši izklausās ka saki ka insulīns ir tas sliktais :)

jo fruktoze tiek šķelta aknās un lēnāk pārvēršas glikozē.

aknās glabājās organisma glikogēna rezerves, fruktoze tiek šķelta tur, ja aknās rezerves ir pilnas tā nonāk pa taisno riepā. Tas no kulturistu broscience

 

 

 

P.S. Par tiem doktoriem un spečukiem, ja es savam ģimenes ārstam pateiktu ka dzeru kautkādu tur protaīnu no krāsainām burkām kuras maximā nevar nopirkt, manu nozīmētu pie narkologa. :D

Edited by Blitz
Link to comment
Share on other sites

insulīns ir transportviela kas sadzen glikozi muskuļu šūnās, aknās, taukos (afaik), tauku uzkrāšanos veicina parāk liels vienlaicīgs glikozes daudzums asinīs kuru nav kur nogrūst. Tās tā, vienkārši izklausās ka saki ka insulīns ir tas sliktais :)

Par insulīna mehānismiem:

http://science.howstuffworks.com/life/cellular-microscopic/fat-cell2.htm

 

 

Insulin acts on many cells in your body, especially those in the liver, muscle and fat tissue. Insulin tells the cells to do the following:

- Absorb glucose, fatty acids and amino acids

- Stop breaking down glucose, fatty acids and amino acids; glycogen into glucose; fats into fatty acids and glycerol; and proteins into amino acids

- Start building glycogen from glucose; fats (triglycerides) from glycerol and fatty acids; and proteins from amino acids

 

The activity of lipoprotein lipases depends upon the levels of insulin in the body. If insulin is high, then the lipases are highly active; if insulin is low, the lipases are inactive.

The fatty acids are then absorbed from the blood into fat cells, muscle cells and liver cells. In these cells, under stimulation by insulin, fatty acids are made into fat molecules and stored as fat droplets.

 

 

 

aknās glabājās organisma glikogēna rezerves, fruktoze tiek šķelta tur, ja aknās rezerves ir pilnas tā nonāk pa taisno riepā.

 

Šajā sakarā gribēju uzsvērt to, ka fruktoze ir ļoti slikt enerģijas avots cilvēkam, jo tikai aknu šūnas spēj to pārvērst enerģijai izmantojamā formā. Līdz ar to liels fruktozes daudzums ir slodze aknām.

Link to comment
Share on other sites

Nezinu kāpēc jūs tā esat par māskīgiem proteīniem un vitamīniem. Katrs cilvēks tomēr uzņem vitamīnus citādāk. Katram ir sava vielmaiņa, kaut kāda nepanesamība, vēl subjektīvais faktors (nu negaršo man skābpiena produkti). es piemēram nejūtos labāk, ja lietoju kaut kādus kompleksos vitamīnus vai dzeru sintētisku proteīnu, askorbīnskābi, kreatīnu vai aminoskābes. man pietiek ja es vienkārši pakustos, iesvīstu mazliet, ja nākošā dienā jūtu to muskuli un esmu priecīgs. Arī vitamīni katrs kaut kā citādāk uzņemās, D ar sauli, C ar ēdienu utt.

 

Starp citu bija kaut kāds japāņu pētījums, kur bija ideālā ēdienreize salikta. 1/2 graudaugi, 1/6 dārzeņi, 1/6 augļi, 1/6 gaļa/zivis. Tipiskam latvietim līdz tam vēl tālu: 1/3 kartupeļi, 1/3 karbonāde, 1/3 kaut kāds mērces kunkulis. pa vidu kaut kāds redīsiņš/dillīte iekritusi.

Link to comment
Share on other sites

Nezinu kāpēc jūs tā esat par māskīgiem proteīniem un vitamīniem

price/performance manā gadījumā + bez nekāda zinātniski pierādīta kaitējuma veselībai

sintētisku proteīnu

tādā kontekstā arī biezpiens ir sintētiskais piens

Edited by Blitz
Link to comment
Share on other sites

Mjā, sintētiski proteīni mūsdienās būtu diezgan dārgi. Tie, kas ir tās sauktie proteīna pulveri, ir tie paši piena vai graudu proteīni, tikai atdalīti no ogļhidrātiem, taukiem un citām nevajadzīgajām lietām. Es gan personīgi viņus neizmantoju, jo vājpiena biezpiens ir lētāks uz to pašu olbaltumvielu daudzumu un pagatavot arī vieglāk un ātrāk. Šeit es vēl izmantoju mājas siera maztaukaino versiju, kas ir biezpiens vārīts saldajā krējumā ( http://ersteshop.eu/image/cache/data/foto%20002/257238-500x500.jpg ).

Vitamīniem savukārt ir salīdzinoši vienkārša molekulas un tās tiek uzsintizētas identiski tām, kādās augi sintezē dabā, daļa vitamīnu pat tiek iegūtas no dabas produktiem tos koncentrējot un arī šīja gadījumā ir daudz efektīvāk uzņemt vajadzīgos vitamīnus, neuzņemot nevajadzīgus cukurus.

Jēdziens sintētisks vitamīns man asociējas ar jēdzienu sintētisks ūdens. Ja molekula ir ūdnes molekula tad tā ir ūdens molekula, neatkarīgi no tā kur tā radusies, tāpat ir ar vitamīniem.

Link to comment
Share on other sites

Tas labi, ka programmētāji piedomā pie uztura, izrādās neesmu vienīgais tāds programmētājs.

Bet par to fizisko treniņu - es aicinu visiem iet cīņās, jo mūsdienu situācijā Latvijā, es uzskatu, sevi aizstāvēt jāprot - gan bez, gan ar ieročiem! Latviešu tauta ir diezgan unikāla un interesanta ar to, ka, lai arī formāli tai pastāv sava neatkarīga valsts (Čečeniem, piemēram, tādas nav), tai pat laikā tajā absolūti nepastāv tautas patriotisms šī jēdziena īstajā nozīmē. Tas ir tas pats, kas mēģināt nolekt no torņa lejā bez izpletņa - izdzīvošanas iespējas ir tuvas nullei, kamēr ar to izpletni (patriotismu) tās ir krietni vien lielākas... Tāpēc aicinu visus audzināt sevi arī garīgi, ne tikai merkantīli un materiālistiski, trenēties fiziski (cīņās) un izveidot savu stingru morālo stāju un vērtību sistēmu (ar prioritātēm). Bet galvenais arī dzīvē nebaidīties, kad kaut kāds krievvalodīgais (saukti arī par "urlām") aizšķērso ceļu. :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...

×
×
  • Create New...