Jump to content
php.lv forumi

Strādāsiet vai tukšus salmus kulsiet? - Autora secinājumi


Dontels

Recommended Posts

Viss atkarīgs no uzņēmuma prasībām pret programmētāju un programmētāja kvalifikāciju. Biznesmeņa uzdevums - izkalkulēt, kāds ir pats neprofesionālākais programmētājs, kurš var šo darbu paveikt un pieņemt atbilstošāko kandidātu. Programmētāja uzdevums - augt un palielināt to rādītāju, cik viņam ir gatavi maksāt par viņa spējām.

 

Ja ir zināmas prasības un prognozētā alga ...

...Bet ja grib stāvēt uz zemes, tad 600 Ls uz rokas ir reāls cipars, ko ir gatavs maksāt jebkurš sevi un savu darbinieku cienošs uzņēmējs...

...tad to nevaja piedāvāt programmētājam, kurš jau saņem 800 Ls un teikt, ka cilvēks ir izlutināts.

Tāpēc ir jēga uzreiz nosaukt atalgojumu, lai piesakās tie, kas gatavi to darīt par šādu samaksu, bet arī minimāls darba apraksts jāieliek, lai nepiesakās tie, kas to nespēs.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 87
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Redzi, ir taisnība, ka uzņēmums nosaka amata atlīdzību, bet nekan nav 100% viens cipars, vienmēr ir no-līdz ar domu, lai vēlāk darbiniekam var pielikt pie algas saglabājot paredzēto algas līmeni. Otkārt, pirms noteikt jebkādu amata atalgojumu ir jāsaprot kādas ir cenas tirgū. Protams var vēlēties super čali un noteikt 400 Ls, tad brīnīties kāpēc nekas nenotiek.

Ja neizproti tirgu, tad izpēti to vai prasi padomu kompetentai personai.

Es vēlos saprast, kāds ir biznesa vai attīstības plāns tādam uzņēmumam, kuram nav norādītas tik pašsaprotamas izmaksas?

 

Runājot par codez viedokli, ir skaidrs, ka programmēšana ir globāla lieta un mūsu pīļu dīķis šobrīd nav konkurētspējīgs ne resursu, ne apjoma, ne atalgojuma ziņā. Jāsaprot, ka visa mūsu vietējie uzņēmumi darbojas uz "jaunā" kapitāla, kas ir iegūts pēdējo 20 gadu laikā, vai aizņemts no bankas, tas savukārt nozīmē, ka mums nav un nebūs tuvākajā laikā līdzvērīgas iespējas kā Silikona ielejas čalim ar patsmit LV budžetiem aiz muguras, kas var maksāt 100'tukstošus algā un gaidīt rezultātu vairākus gadus.

Kapitālu piesaista ar investoriem, biznesa eņģeļiem, inkubatoriem, dotācijām utt. Visa minētā netrūkst iekš LV. Ja esi nežēlīgi perspektīvs, tad var arī nežēlīgas investīcijas piesaistīt. Protams var aizņemties bankā, ja izaugsme ir 100%, bet tas parasti neattiecas uz IT. Ja visi, izņemot banku, pagriež muguru, tad kaut kas nav kārtībā ar pašu uzņēmumu. Ja tas ir parasts mājlapcepēju kantoris, tad nav ko brīnīties un meklēt spēcīgus programmētājus.

 

 

Bet ja grib stāvēt uz zemes, tad 600 Ls uz rokas ir reāls cipars, ko ir gatavs maksāt jebkurš sevi un savu darbinieku cienošs uzņēmējs ar perspektīvu uz ilglaicīgu sadarbību, kur programmētājs viennozīmīgi var iegūt daļu no uzņēmuma akcijām.

Neesmu redzējis nevienu sludinājumu, kur darba devējs solītu uzņēmuma akcijas.

600Ls ir nekas, ja uzņēmumam nav perspektīvas.

 

 

Viss atkarīgs no uzņēmuma prasībām pret programmētāju un programmētāja kvalifikāciju. Biznesmeņa uzdevums - izkalkulēt, kāds ir pats neprofesionālākais programmētājs, kurš var šo darbu paveikt un pieņemt atbilstošāko kandidātu.

Esmu strādājis 3 uzņēmumos savas karjeras laikā, visos ir bijuši gan profesionāli programmētāji, gan vāji. Un vadība tos nespēja atšķirt, no malas tas izskatās komiski. Dažreiz aizrādot profesionāļiem un rādot kā piemēru uz vājiem. Tad par kādu vispār kvalifikāciju var runāt? Ja man būtu uzņēmuma daļas, tad es pats noteikti runātu ar vājiem un labotu situāciju, citā situācijā neiesi taču kolēģus gāzt :)

Tas piegājiens, ka apskatīsimies cik te visādi prasa, tad paņemsim lētāku. Vēlāk darbinieku būs gandrīz vai neiespējams atrast, Latvija ir maza un uz pārrunām 10 reizes uz vienu un to pašu uzņēmumu programmētājs diez vai gribēs staigāt.

 

 

 

 

 

Kopumā jāpiekrīt codez teiktajam, uzņēmēji ir nekompetenti.

Es labprāt ietu uz kādu perspektīvu uzņēmumu par diezgan nelielu atalgojumu, ja man piedāvās uzņēmuma daļu. Jo es vēlos piedalīties uzņēmuma attīstībā, būt ieinteresēts utt.

Tikai kurš skops latvietis to piedāvā? Labāk bankā paņemt kredītu un mocīties, toties 100% uzņēmuma saimnieks.

 

Link to comment
Share on other sites

Apburtais loks.Ir pietiekami darba devēju,kuri par projekta budžetu,vai vismaz aptuveno algas apjomu,klusē kā partizāni,jo:

* Programmētāji ir iedomīgi silikongalvas,kuru vieta ir pie pc,nevis mācīt kā plānot budžetu.Nenod dievs,vēl apjās uz termiņu,kurā nekad neiekļaujas,kad jāuzkodē kāds papildu forumiņš,lietotāju profili,galerija vai sludinājumu sadaļa.Bieži atļaujas prasīt vēl piemaksas.

* Draugs/rads/paziņa/tas tur kantoris tak atrada sviestmaižu koderus,un viss ir čikiniekā.Krīze taču.

* Bija slikta pieredze ar iepriekšējo programmētāju.Projekts neaizgāja,un nebija par ko samaksāt.Šis apvainojās un nepabeidza.

* Ir maz tādu zinošu,kam būtu vērts maksāt.Nemāk ne serveri nokonfigurēt,ne smuku dizainu uzzīmēt,ne klientus nosupportēt.Pat saturu nākas lapā pašam savadīt.Bet līgumus un naudu gan grib.

 

Un ir programmētāji,kas tādus "darba devējus" ir pieredzējuši un:

* Apskatās autora epastu,uzgoglē firmas info,izlasa prasības un mēģina izzīlēt iespējamo algas/problēmu attiecību.Ja mīnusā,tad aizmirst sludinājumu pēc 5 minūtēm.Ja tas ir noformēts nevis kā doma: "Jūs man te tagad rādat ko mākat,un tad paskatīsimies",bet ar elementāru info,kas ļautu izvērtēt savu atbilstību,riskus un iespējamo atalgojumu,tad pieteikumu būtu daudz vairāk un arī šādu tēmu nebūtu.

Eh,patroļļoju,palika vieglāk :)

Link to comment
Share on other sites

Tas patiesībā arī var būt viens no nopietniem iemesliem, kāpēc programmētāji nav ieineteresēti, vismaz pieredzējušāki, jo viņiem ir no kā izvēlēties. Tas ka tiek prasīts arī HTML, CSS - tas ka programmētājs to visu zina tā ir viena lieta, bet otra lieta ir tāda, ka reti kuram programmētājam patīk ķēpāties ar dizainu. Kaut gan, zinu arī tādus "programmētājus", kurus programmēšana īsti neinteresē, kaut ko salipina kodā un po ka pilns ar kļūdām, pieliks tak priekšā @, lai klientam nerādās kļūda.

Edited by cilveks
Link to comment
Share on other sites

404 komentārs man liekas ir trāpīts tieši desmitniekā. Web sfērā man tieši viss vairāk kretinē tas, ka darba pasūtītāji un devēji bieži vien jeb lielākoties nesaprot starpību starp programmēšanu, un pārējo darbu veikšanu. Tāpēc man iemīļots jājamzirdziņš ir šī frāze - es programmēju, ne zīmēju - jo, piedodiet, bet ja man darbam programmēšanai ir reāli jāvelta, teiksim 4h, bet CSS, HTML un citu fīču lipināšanai kopā, kas bieži vien notiek reizē programmējot kādas 2h, tad man ar laiku sāk pieriebties veikt šādus darbus, un ja darba sludinājumā vispār nemin, kas būs jātaisa, tad es tādam pat virsū neskatos. Par laimi es esmu tik jauns un zaļš, ka man vēl nav uzlikts zīmogs "web koderis", un ieslīdēt "programmēšanas tirgū" man vēl ir laika. Ar to es gribēju teikt, ja būtu sarežģītu un komplicētu darbu piedāvājumu, tad par ko sūdzēties nebūtu, bet ja es reāli algoritmu un visu funkcionalitāti varu izdomāt pārdesmit minūtēs, bet tā uzprogrammēšana man prasa 4h - šeit nav runa par kompetenci, bet rutīn veida koda drukāšanu - tad man ātri zūd vēlme ņemt jaunus darbus, kuri ir analogi veiktajiem...

Link to comment
Share on other sites

Tas nav slikts sapnis - tas, par programmēšanu, kurā programmētājs tikai izdomā principu, bet koderis to sakodē. Praksē reāli notiek tā, ka pats izdomā un pats uzraksta kodu. Web koderis drīzāk būs HTML spaidītājs. Vispār, es tā īsti neesmu sapratis, kur ir atšķirība starp koderi un programmētāju, jo kodēt bez programmēšanas zināšanām ir nereāli, un programmēt bez koda rakstīšanas ne tik. Protams, protams, var jau būt, ka ir firmas, kur programmētājs parkā uzraksta metakodu, kuru tad koderi attiecīgajā valodā ievada datorā, bet nu būtu priecīgs zināt par šādiem praktiskiem piemēriem.

 

Diemžēl daudzas lietas dzīvē ir tādas, kur daudz reiz ir jādara tas, kas reiz darīts. Var būt diezgan grūti dzīvot realitātē, ja atsakās pieņemt šo faktu. Es teiktu, ka tās drīzāk ir ilūzijas, ja nu vienīgi biedrs ob1 neatnāks un nepierādīs pretējo, bet arī viņš ar visu savu ģēnija statusu instalējot vindovsus un baksta ar pirkstu ekrānā, skaidrojot lietotājiem pogas nozīmi....

Link to comment
Share on other sites

Neesmu redzējis nevienu sludinājumu, kur darba devējs solītu uzņēmuma akcijas.

600Ls ir nekas, ja uzņēmumam nav perspektīvas.

 

http://www.cv.lv/a-z/index.php?show_id=12376&what=pu

Ctrl+F "akciju opcijas"

 

Cik nu tas atbilst patiesībai, nemāku spriest, neesmu tur strādājis.

Link to comment
Share on other sites

atbildot, uz topika jautājumu :)

strādāsim, bet ne pie jums :D

 

interesanta tēma, bet nu paši jau mēs esam to latiņu nolaiduši tik zemu. 300-400 ls... kāds par tādu naudu vispār var izdzīvot? sorī, man dzīvokļa kredīta maksājums ir lielāks par 300 ls/mēn, par ko es ēdīšu? kur es dzīvošu, ko es bērniem/sievai došu? te pat ir manīti kaut kādi skandināvu uzņēmēji, kas meklē lēto darba spēku. paši atklāti pasaka, ka pie viņiem koderiem maksā 7x vairāk, tāpēc meklē pie mums. kāpēc mēs esam tāds melnais darba spēks? dempingotājus, kas dzīvo uz mammas rēķina vispār vajadzētu cietumā salikt ;0

Link to comment
Share on other sites

Ok salikšu savu grafiku, pēc tava intervāla:

 

400 Ls, cilvēks var būt students tiešajā nozīmē, bet zināšanām gan tomēr jābūt kaut cik vidējā līmenī

500 Ls, cilvēks, protams, viņam ir ģimene, un lētāk strādāt vienkārši viņš nevar atļauties, skolas pabeidzis un nododas profesionālai izaugsmei (piemēram es)

600 Ls, programmētājs ar pieredzi, ir strādājis kādā no vadošām web izstrādes, programmēšanas kantoriem, vada kādu privātu projektu, utt..

700 Ls, tu jau esi viņu nopircis, jebšu viņš ir tev pārdevies.

800 Ls, vari zvanīt 24 stundu laikā un jautāt savas vajadzīgās lietas, 24/7

1000 Ls, droši vien, tad jau varbūt tev ir izdevīgāk outsoursēt savas lietas citam kantorim pa lētākām naudām un starpību savākt sev. Ja arī ir kāds programmētājs, tad droši vien uzpūtīgs, un attieksme būs tāda, ka nevis tu esi boss, bet viņš.

 

Protams, tas ir mans subjektīvais viedoklis.

 

Mērens WTF pārņem, skatoties uz šo skalu un tās līmeņu atšķirībām. Tas mazā latvieša un kalpa sindroms, vai?

Link to comment
Share on other sites

Ja programmētājs ne tikai labi pārzin programmēšanas valodas un tehnoloģijas, bet arī pārzin konkrēto sistēmu. Spej ātri piemodificēt neizbojājot esošos procesus. Labi saprot biznes procesus. Tad varētu būt arī krietni vairāk par 800.

 

Nejau visi programmē vizītkartes... daži programmē visādas erp sistēmas. crm un tt. Bet nu nezinu cik daudz no tām programmēti ar php.

Link to comment
Share on other sites

400 Ls, cilvēks var būt students tiešajā nozīmē, bet zināšanām gan tomēr jābūt kaut cik vidējā līmenī

500 Ls, cilvēks, protams, viņam ir ģimene, un lētāk strādāt vienkārši viņš nevar atļauties, skolas pabeidzis un nododas profesionālai izaugsmei (piemēram es)

600 Ls, programmētājs ar pieredzi, ir strādājis kādā no vadošām web izstrādes, programmēšanas kantoriem, vada kādu privātu projektu, utt..

700 Ls, tu jau esi viņu nopircis, jebšu viņš ir tev pārdevies.

800 Ls, vari zvanīt 24 stundu laikā un jautāt savas vajadzīgās lietas, 24/7

1000 Ls, droši vien, tad jau varbūt tev ir izdevīgāk outsoursēt savas lietas citam kantorim pa lētākām naudām un starpību savākt sev. Ja arī ir kāds programmētājs, tad droši vien uzpūtīgs, un attieksme būs tāda, ka nevis tu esi boss, bet viņš.

 

pa Ls 1000 (uzņēmumam tas ir ap 2000, ja maksā oficiālu algu) var outsourcēt tikai kautkādu lohu kantori. līmenis apmēram tavas tabulas 400-500 latu robežās. kur ieguvums? tas protams, ja lohu kantoris algas nemaksā aploksnē, bet tad to var darīt arī pats darba devējs pa tiešo..

 

runājot par šībrīža tirgus situāciju, latiņu mierīgi var celt augstāk, no aprīļa sākuma, sevišķi nejaucoties pa darba tirgu, esmu saņēmis 3 piedāvājumus, kas ir virs 1kLs.

savukārt vidējā alga, ko daži saka esam 500, patiesībā ir ap 650. nav jābūt sevišķi gudram/pieredzējušam, lai izturētu tādā uzņēmumā konkursu.

un par 400-500 vispār neviens uz sludinājumu neatsaucas.

 

tas viss uz manas pieredzes balstīts.

Edited by jnk
Link to comment
Share on other sites

nu 700-800, manuprāt ir minimums. kaut vai lai par augstkolu vareetu samaksaat, galu galaa peeec vidusskolas neviens tevi iisti nenjems pretii. pasham uznjeemumam vispaar nav neerti, kad projekts grozaas desmitos tūkstošos latu, bet programmētājam atmet kaut kādas kapeikas? galu galā iespējams piestrādāt kā freelanceram un paskatieties kādas cenas ir eiropā, un citos kontinentos. labi ķina un indija izceļās, bet pārējās valstīs tomēr algas nav astronomiskas, bet ir lielākas nekā jūs te saucat.

 

man jau patīk šitie varianti - tev jāzin viss (seo, css, js, sql, html5, css3, flash, html, photoshop, linux/win administrēšana, jāpārzin visi api sākot ar google beidzot ar draugu), bet mēs maksāsim minimālos, mazliet aploksnē, sēdēsi sasmakušā kabinetā un vergosi, jo es taču tev maksāju. no sērijas http://www.amazingonly.com/wp-content/uploads/2010/07/Earnings-Vs-Skillset.png

Link to comment
Share on other sites

Varu apliecināt, ka cilvēkam ar pieredzi darba devēji mēdz piedāvāt 850 un uz augšu (uz rokas, protams). Šorīt pat zvanīja no kāda Lv uzņēmuma (orientēts uz vietējo tirgu, ja vien viņiem nav kāds profils, par ko nekā nezinu) un sāka ar šo ciparu, kas man krīzes laikā cv.lv bija ierakstīts.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...

×
×
  • Create New...