Jump to content
php.lv forumi

Strādāsiet vai tukšus salmus kulsiet? - Autora secinājumi


Dontels

Recommended Posts

Kas par murgu ar tiem cipariem?

Pastāstiet tad kā tiek plānots uzņēmuma budžets?

Normālajā gadījumā uzņēmums iedala amatam 500Ls (piemēram) un meklē pretendentu, nevis otrādi.

Ja uzņēmumus plāno kaut kā savādāk, tad jau pirmā pazīme, ka kaut kas notiek nepareizi :)

 

Redzi, ir taisnība, ka uzņēmums nosaka amata atlīdzību, bet nekan nav 100% viens cipars, vienmēr ir no-līdz ar domu, lai vēlāk darbiniekam var pielikt pie algas saglabājot paredzēto algas līmeni. Otkārt, pirms noteikt jebkādu amata atalgojumu ir jāsaprot kādas ir cenas tirgū. Protams var vēlēties super čali un noteikt 400 Ls, tad brīnīties kāpēc nekas nenotiek.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 87
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Problēma ir nevis darbiniekos, bet darba devējos, precīzāk viņu nekompetencē.

Tas, ka viņi grib par 500Ls dabūt labus programmētājus ir izsmiekls.

Programmētāju darba tirgus ir viens no globālākajiem, kas nozīmē, ka jākonkorē nevis tikai Latvijas līmenī, bet arī starptautiskā.

Ja Silikona ielejā PHP inženierim ir ap 100k $/ gadā no sākuma un līdz pat 200-400k$, ja esi jau nindzas līmenī.

Protams aizbraukt uz turieni ir zināms slieksnis jāpārkāpj, bet dēļ tādas starpības atalgojumā daudzi jau to ir izdarījuši.

Darba devēji parasti jautā, kā tāds programmētājs var atpelnīties? Ne jau programmētājs izlemj to, ko jāprogrammē. To izlemj darba devējs.

Šijā vietā arī sākās nekompetences izpausme. Ir jābeidz strādāt pie sērijveida vizītkaršu vai veikalu lapelēm un jādomā kā izveidot globālākus projektus, kuri pelnīs daudz vairāk, tad arī nebūs jārunā par to, kā samaksāt programmētājiem 2000, 3000 Ls/ mēn.

 

Nemaz nerunāsim par formu kādā bieži ir darba sludinājumi - bez atalgojuma, bez potenciālo darbu apraksta (jāprogrammē PHP nepietiek, vajag aprakstīt kas būs jātaisa).

 

Nākošais, bez algas, ir arī uzņēmuma daļas. Silikona ielejā, jebkurā nopietnā kompānijā jūs redzēsiet, ka uzņēmēji saņem uzņēmuma akcijas vai akciju opcijas. Tūkstošiem programmētāju tieši uz šīm uzņēmuma daļām ar laiku kļūst par miljonāriem. Palasiet kaut vai kā pašlaik daudzi programmētāji no lielajām kompānijām aizplūst uz Facebook, jo tur saņemto akciju opcijas tiek uzskatītas par daudz vērtīgākām. Ir neskaitāmi gadījumi, kur, lai to apturētu inženieriem pretējā kompānija ir izmaksājusi simtiem tūkstošu un miljonu vērtas akciju opcijas.

 

Un tagad jūs piedāvājat 500-1000Ls/mēn. Es saku, WTF?

Link to comment
Share on other sites

laikam jau PHPistiem mazāk maksā, jo es zinu par bišk lielākiem cipariem

Nevis laikam, bet tā arī ir. Kaut arī tas ir paradoksāli. Skaidrojums varētu būt lielās masas un vieglā PHP pieejamība, un tas, ka PHP ļauj "programmēt".

Edited by Mr.Key
Link to comment
Share on other sites

Milzīgs + codez.. žēl, ka ir tik maz cilvēku, kas spēj uz lietām paskatīties pēc būtības un no dažādiem skatu punktiem!

 

Kā man savlaik ieaudzināja - everybody is a salesman! Ir jāspēj sevi tirgot, un profesionālis, kas nespēj sevi labi notirgot, padara sevi par apsmieklu.

Link to comment
Share on other sites

Runājot par codez viedokli, ir skaidrs, ka programmēšana ir globāla lieta un mūsu pīļu dīķis šobrīd nav konkurētspējīgs ne resursu, ne apjoma, ne atalgojuma ziņā. Jāsaprot, ka visa mūsu vietējie uzņēmumi darbojas uz "jaunā" kapitāla, kas ir iegūts pēdējo 20 gadu laikā, vai aizņemts no bankas, tas savukārt nozīmē, ka mums nav un nebūs tuvākajā laikā līdzvērīgas iespējas kā Silikona ielejas čalim ar patsmit LV budžetiem aiz muguras, kas var maksāt 100'tukstošus algā un gaidīt rezultātu vairākus gadus.

 

Braukt prom var un daudzi tā dara, lūdzu nekādu iebildumu, bet tie kas grib dzīvot un strādāt LV šobrīd ir jāsaprot, ka uzņēmumi var maksāt tik cik var - ne tāpēc, ka negrib, bet tāpēc ka nevar. Šobrīd LV ar visu lielo bezdarbu - cilvēks ir mūsu galvenais resurss un atrast labu cilvēku ar ko kopā strādāt un uz ko var paļauties ir grūti. Šī ir stulba problēma, bet viņa ir, jo cilvēki ir izlutināti. Īpaši programmetāji (bez naida, vienkārši tā ir).

 

Tāpēc strādājot uz vietējo darba devēju šeit pieminēto algas apjomu var aizmirst, vizmaz kāmēr neparādīsies Latvijas skyps vai kas tamlīdzīgs. Sapņi.

 

Bet ja grib stāvēt uz zemes, tad 600 Ls uz rokas ir reāls cipars, ko ir gatavs maksāt jebkurš sevi un savu darbinieku cienošs uzņēmējs ar perspektīvu uz ilglaicīgu sadarbību, kur programmētājs viennozīmīgi var iegūt daļu no uzņēmuma akcijām.

Link to comment
Share on other sites

Aizsūtiju Codez viedokli savam čomam, sasmējos par atbildi:

 

"tas silikona galva - nekas neveidojas uzreiz, no sākuma ir jātic idejai un kad tā attīstās, var iet runa par akcijām vai ko tādu. Jautājums, ka lai jauns uzņēmums konkurē ar silikona ieleju? respektīvi idejas sākums rodas kaut kur un tikai tad viņš var nokļūt silikona ieleja. Ka lai pārvar pirmo soli ja programmētāji LV izvēlas kodet eveikalus?"

Link to comment
Share on other sites

Tāpēc jau daudzi kodē ēveikalus, jo tas ir labāk, nekā strādāt pie tādiem, kam programmētājs ar viedokli ir "tas silikona galva".

 

"Neatkarība un brīvība ir pats dārgākais, kas var būt." /Artūrs Irbe/

Edited by Mr.Key
Link to comment
Share on other sites

man patīk šī diskusija, vizmaz kautkāda skaidrība ieviešās un ir jautri. Kas attiecas uz to vai nosauktie cipari un pieminētais ārvalstu piemērs ir "viedoklis" vai "silikona galva" ir diskutējams jautājums. Pret aprakstu man nav ko iebilst, jo nezinu kā tur notiekas, nekad nēsmu bijis un nezinu nevienu, kas tur strādātu, bet ir skaidras 2 lietas:

 

1. Programmētājs bez viedokļa nevienam web attīstītājam nav vajadzīgs

2. Mēs joprojām esam LV nevis Silikona ielejā

 

Tāpēc prātīgāk, manuprāt, ir diskutēt par reālām lietām un situācijām: no vienas puses - kāpēc web attīstītājam ir tik sarežģīti atrast zinošu un ilgtermiņā strādāt gribošu programmētāju, kam tiek maksāta konkurētspējīga (LV apstākļiem) alga un piedāvāts tas pats augstāk minētais - akcijas/daļas uzņēmumā. Saproti arī vienu lietu, programmētājam/cilvēkam ir sevi jāpierāda un tikai tad var iet runa par ko vairāk kā algotu darbu; no otras puses - kāpēc LV ir tādi darba devēji, kas sabojājuši iespaidu par darba devēju kopumā un kas ir nepieciešams programmētājam, lai viņš ne tikai darītu, ko liek, bet izrādītu ieinteresētību, mekle'tu labākos risinājumus, paustu savu VIEDOKLI (bet pa tēmu)

Link to comment
Share on other sites

Pirmā izvēle ir darba devēja rokās, ko programmēt. Ja programmētājs iet pie tā, kurš grib progrmmēt veikalus, tad piedāvā labākus nosacījumus un programmētājs ies pie tevis. Bet, lai piedāvātu labākus nosacījumus ir jāizvēlas programmēt ienesīgākas lietas.

 

 

Mans redzējums par jauniem start-up projektiem, kuri orientētos uz pasaules tirgu.

1)Ja darba devējs nav programmētājs, bet tikai projekta vadītājs, kurš domā, ka viņam ir laba ideja, tad:

1.1)nav nekādu variantu, lai programmētājs ietu tikai daļās, bez reāla atalgojuma. Tad programmētājs var pats vilktu kādu savu projektu.

1.2)Ja atalgojums ir 500-1000Ls, tad starp programmētājiem ir jāsadala vismaz 50% projekta daļu. Šāds variants ir reāls, ja darba devējam ir jau neliela naudas plūsma ar kuru viņš var noalgot pāris programmētāju komandu. Bet projektam šijā gadījumā ir jābūt perspektīvam.

1.3)Ja atlagojums ir 2000-3000Ls, tad starp programmētājiem var sadalīt 0-20% projekta daļu. Šāds variants ir reāls, ja darba devējs ir spējīgs atrast VC vai kādu citu investīciju variantu.

 

2)Darba devējs ir programmētājs:

2.1)bez atalgojuma, pārējie programmētāji nāk palīgā un projektu principā dala proporcionāli programmētāju ieguldījumam

2.2) tas pats, kas 1.2

2.3) tas pats, kas 1.3

 

Variantu, kur programmētājam ir mazāks labums, kā es rakstīju, ir grūti pieņemt, jo tas vienkārši nav izdevīgs.

Link to comment
Share on other sites

Būtu pietiekami idejas - būtu "superprojekti"! Ne jau māksla to uzkodēt...

Vajag domāt tajā virzienā un idejas radīsies, bet problēma jau ir tajā, ka pat neviens nevēlas tajā virzienā domāt.

 

 

2. Mēs joprojām esam LV nevis Silikona ielejā

Bet tas nemaina lietas būtību, jo programmētājam vēl joprojām pastāv iespēja, vai iet taisīt kārtējo lokālo vizītkarti, vai iet strādāt kādā lielā korporācijā. Varbūt ne uzreiz Silikona ielejā, bet tepat Eiropā.

Es atkārtoju problēmas būtību - uzņēmēju nekompetence, jo uzņēmējs nemāk izmantot programmētāju tā, lai pelnītu tik daudz, cik citviet spēj pelnīt.

 

Tāpēc prātīgāk, manuprāt, ir diskutēt par reālām lietām un situācijām: no vienas puses - kāpēc web attīstītājam ir tik sarežģīti atrast zinošu un ilgtermiņā strādāt gribošu programmētāju, kam tiek maksāta konkurētspējīga (LV apstākļiem) alga un piedāvāts tas pats augstāk minētais - akcijas/daļas uzņēmumā.

Bet tu vēljoprojām nesaproti vienu lietu, nav tāda lietā kā konkurētspējīga alga LV apstākļiem. Pat, ja gribēs dzīvot Latvijā, zinošs programmētājs aizbrauks uz 3 gadiem sapelnīs tik, cik šeit varētu 30 gados un atgriezīsies.

Un kā jau Mr.Key pieminēja, brīvība ir arī ļoti svarīgs jautājums. Un, jo augstākas klases programmētājs, jo lielākas prasības pēc brīvības, lielākas ambīcijas, lielāki mērķi. Ja darba devējs to nespēj piedāvāt, tad programmētājs pats meklē šādu ceļu.

Es tev varu pateikt. Ja man būtu pat tikai nelieli neatkarīgi ienākumi, lai es varētu izdzīvot, es nekad neietu strādāt tikai par <1000Ls algu. Tad labāk es 10 gadus taisu vienu ideju pēc otras, izmēģinot desmitiem ideju ar cerību, ka kāda papildinās manus ikdienas ienākumus, bet kāda būs lielais džekpots, kas padarīs mani ļoti turīgu.

 

 

kas ir nepieciešams programmētājam, lai viņš ne tikai darītu, ko liek, bet izrādītu ieinteresētību, mekle'tu labākos risinājumus, paustu savu VIEDOKLI (bet pa tēmu)

Atalgojums, bet ne tikai ikdienišķais, bet arī nākotnes - nākotnes perspektīva.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...

×
×
  • Create New...